Zakaz stadionowy
Wygląd
Zakaz stadionowy – czasowe ograniczenie wolności polegające na obowiązku stawiania się w czasie trwania sportowej imprezy masowej na posterunku lub w wyznaczonym przez właściwego komendanta policji miejscu.
- Daliśmy np. klubom możliwość nakładania zakazów stadionowych na ludzi, którzy na trybunach łamią regulamin lub prawo. Kluby rzadko z nich korzystają, jest ich tylko 200. Widać, że nie wszystkie kluby chcą z chuliganami walczyć. Wprowadziliśmy konieczność identyfikacji na etapie zakupu biletu i wejścia na stadion. Ekstraklasa i PZPN miały doprowadzić do zintegrowania systemu, by można było sprawdzić, czy kibol jest objęty zakazem. Do dzisiaj on nie funkcjonuje, dlatego zamierzamy zmienić ustawę. Jeśli system nie powstanie, na stadionie nie będą mogły być rozgrywane mecze z udziałem publiczności.
- Stosujemy zakazy stadionowe, które są wydawane w wyniku żmudnej procedury, zakładającej możliwość odwołania się w sądzie pierwszej instancji. Mamy już ich – orzeczonych sądowo – około 1800. A tymczasem zakazów klubowych, gdzie decyzje podejmuje klub w szybkiej i prostej procedurze, mamy 170. To jest sytuacja nieprawidłowa, bo pokazuje, że kluby boją się korzystać z tego narzędzia.