Wickerman

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Wickerman

Wickerman (Wiklinowy Pan, Wiklinowa Baba, Wiklinowa Kukła) – był ważną postacią części celtyckiego rytuału Beltane poświęconego urodzajności.

  • Noc Beltane, zwana też nocą Walpurgi oraz Samhain od średniowiecza są uznawane za noce czarownic, co znalazło swój wyraz w oskarżeniach o czary, które kierowano pod adresem uczestników obrzędów odbywających się przy płonących w te noce ogniskach. Beltane, będące świętem rodzącego się życia i płodności, było opozycyjne wobec Samhain, w które pomagało się duszom zmarłym przejść w zaświaty za pomocą drogowskazów – rozpalonych na szczytach wzgórz ogni.
  • Pozwolił sobie na pytanie, czegóż to interlokutorzy szukają u druidów, a potraktowany pogardliwym milczeniem ostrzegł, że wejście do druidzkich dąbrów to pewna śmierć, albowiem druidzi zwykli intruzów chwytać, wsadzać do kukły zwanej Wiklinową Babą i palić żywcem przy akompaniamencie modłów, śpiewów i inkantacji. Bezpodstawna plotka i głupi zabobon, jak wynikało, wędrowały razem z druidami, dzielnie dotrzymując kroku, nawet na pół stajania nie zostając w tyle.