Przejdź do zawartości

Wernher von Braun

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Wernher von Braun (1964)

Wernher von Braun (1912–1977) – niemiecki konstruktor rakiet, sturmbannführer (major) SS, po wojnie jeden z dyrektorów amerykańskiego programu kosmicznego.

  • Badanie podstawowe to jest, co robię, kiedy nie wiem, co robię.
  • Bóg jest dla wierzących, piekło jest dla każdego.
    • Gott ist für Gläubige, die Hölle ist für jeden. (niem.)

O Wernherze von Braunie[edytuj]

  • Dla milionów Amerykanów nazwisko von Brauna było nierozerwalnie związane z badaniami przestrzeni kosmicznej i z twórczym wykorzystaniem techniki (…) Jego praca przyniosła korzyści nie tylko naszemu narodowi, ale ludziom na całym świecie. I nadal będziemy korzystać z tego, czego dokonał.
  • Obciążały go nie tylko ofiary V-2, lecz także śmierć 20 tys. więźniów obozu koncentracyjnego Mittelbau-Dora. To tam, w podziemnych sztolniach gór Harzu, działała fabryka, do której pod koniec 1943 r. przeniesiono produkcję rakiet ze zbombardowanego Peenemünde. W podziemnym obozie panowały ekstremalne warunki – więźniowie myli się własnym moczem i spali na gazetach. Choroby płuc wywołane pyłem i niedożywieniem zbierały krwawe żniwo. Kilkuset więźniów powieszono za próby sabotowania produkcji rakiet. (…) Z zeznań ocalonych wynika też, że von Braun kazał chłostać więźniów i zawsze oglądał egzekucje.
    • Autor: Bartosz T. Wieliński, Dawny esesman wysyła Amerykę na Księżyc, „Ale Historia”, w: „Gazeta Wyborcza”, 20 sierpnia 2012.