Przejdź do zawartości

Bartosz T. Wieliński

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Bartosz T. Wieliński siódmy od lewej (2013)

Bartosz T. Wieliński (ur. 1978) – dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

 • Andrzej (Poczobut) jest moim kolegą, przyjacielem. Jestem dumny z tego, że mogłem zamawiać u Andrzeja korespondencje, że mogłem rozmawiać z nim o tekstach i o sytuacji na Białorusi, nagrywać podcasty i że mogłem z nim współpracować. Mamy w Polsce taki moment, że dochodzi do paskudnej inflacji pojęć. Wmawia nam się, że wolność słowa to jest prawo do obrzucania każdego błotem, do mówienia najgorszych rzeczy o przeciwnikach politycznych. Mamy taki moment, że ludzie, którzy nazywają się niepokornymi dziennikarzami, są w zasadzie klakierami władzy. Wisi nad nami przymiotnik "niezłomny", on jest karykaturalny, bo wiemy, kto go wypowiadał i co obiecywał i co z tego wyszło. Andrzej Poczobut jest jednak taką osobą, która tą niezłomność uosabia w stu procentach. Osobą, która jest niepokorna. Jest osobą, która walczy o wolność słowa jak żaden z nas, będących tu na sali polskich dziennikarzy. Jestem z tego dumny, ale jest mi też cholernie wstyd, bo moje państwo zawodzi w sprawie Andrzeja, bo was nie ma panowie ministrowie. Pisaliście w mailach o politycznym złocie, kiedy zaczęła się rewolucja na Białorusi. Kombinowaliście, jak to złoto przekuć na polski kapitał polityczny. Gdzie jesteście dzisiaj, kiedy polski dziennikarz, działacz polskiej mniejszości siedzi w więzieniu Żodzino? Siedzi za kratami chory, samotny i nie ma żadnej pomocy. Tego nie da się już przekuć na głosy i lepsze sondaże. Jest mi wstyd. Tej hańby nic nie zmyje. Jesteśmy w szczególnym miejscu, Gdańsku, gdzie zaczęła się wolność polska i wolność Europy. Na sali jest komisarz Jourova, Donald Tusk i wybitni przedstawiciele demokratycznej Polski. To jest moja prośba do was, prośba dziennikarza, kolegi Andrzeja Poczobuta, który siedzi w więzieniu – zróbcie, co możecie, żeby on wyszedł z więzienia, żeby inni białoruscy dziennikarze doświadczyli wolności. Błagam was, zróbcie coś, niech to się po prostu skończy. Andrzeju, jesteśmy z Tobą, nie odpuścimy – 'Żywie Biełaruś'.
 • Ekipa PiS nie zna granic w obrażaniu swoich przeciwników. Przykład daje Jarosław Kaczyński, twórca takich epitetów, jak: „gorszy sort”, „element animalny” czy „mordy zdradzieckie”. W tej retoryce chodzi o to, by przeciwników odrzeć z godności, pozbawić głosu i wykluczyć ze wspólnoty. Kaczyński u zarania rządów PiS mówił o opozycji, że są potomkami „współpracowników Gestapo”. Jaki, porównując nauczycieli do Wehrmachtu, poszedł jeszcze dalej.
 • [G]dy Jan Parys, dawniej minister obrony narodowej, dziś szef gabinetu politycznego MSZ, na konferencji w Kownie wypalił, że polskich żołnierzy będzie trudno przekonać, by bronili kraje bałtyckie przed rosyjską agresją - zrobiło się straszno. Jako powód podał to, że Litwa łamie prawa polskiej mniejszości. (...) Nasza dyplomacja przez dwa lata walczyła, by w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę NATO wysłało na wschodnią flankę żołnierzy. Targi trwały do samego końca. Ostatecznie na warszawskim szczycie Sojusz Północnoatlantycki zdecydował się rozlokować w krajach nadbałtyckich i Polsce kilkanaście tysięcy żołnierzy, z czego większość będzie stacjonować w naszym kraju. Polska, walcząc o to, szermowała hasłem solidarności, jaką wobec zagrożenia bezwzględnie powinny okazywać sobie kraje zachodniej wspólnoty. Parys swoją do cna niemądrą wypowiedzią te wysiłki przekreślił. Jak bowiem przekonać do pomocy Polsce Włochów, Niemców czy Hiszpanów, skoro Polska nie chce bronić malutkiej Litwy?
 • Nawet jak na Kaczyńskiego to jednak jest niewyobrażalna bezczelność. Krzyczeć o obcych siłach na opozycji, gdy samemu korzystało się z pomocy doradców Orbana, głównego agenta Putina w Europie.
  • Opis: o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego nt. Trzeciej Drogi.
  • Źródło: gazeta.pl, 21 października 2023
 • Nie każdy symbol błyskawicy jest runą "Sig", tak jak każdy mediaworker narodowej telewizji jest dziennikarzem. W przypadku TVP INFO liczba dziennikarzy wynosi zresztą zero.
 • Podziwiam upór i konsekwencję Andrzeja Dudy jeśli chodzi o kompromitowanie siebie i urzędu.
  • Opis: o decyzji Andrzeja Dudy, który wszczął postępowanie ułaskawieniowe w stosunku do Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
  • Źródło: wp.pl, 11 stycznia 2024
 • Trzeba takiego geniusza jak p. Błaszczak, by w celu odstraszenia Rosji ogłosić rozmieszczenie na wschodniej Białorusi czołgów, których Polska jeszcze nie kupiła od Amerykanów. Tak, Brama Smoleńska, o której mówił ten niemądry jegomość to przesmyk górną Dźwiną i górnym Dnieprem.
  • Opis: o wypowiedzi Mariusza Błaszczaka, dot. zamieszczenia czołgów Abrams na pograniczu białorusko-rosyjskim.
  • Źródło: onet.pl, 22 lipca 2021
 • Donald Tusk w TVP 1, na dawnym kanale nienawiści, mówi o pojednaniu i odbudowie wspólnoty. Rok temu wydawało się to mało możliwe.
  • Opis: o orędziu Donalda Tuska w TVP.
  • Źródło: onet.pl, 30 grudnia 2023
 • Upadek Ziobry to będzie wina Tuska?
  • Opis: o konferencji Zbigniewa Ziobry.
  • Źródło: gazeta.pl, 21 września 2020