Bartosz T. Wieliński

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bartosz T. Wieliński (ur. 1978) – polski publicysta, politolog i dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

  • Ekipa PiS nie zna granic w obrażaniu swoich przeciwników. Przykład daje Jarosław Kaczyński, twórca takich epitetów, jak: „gorszy sort”, „element animalny” czy „mordy zdradzieckie”. W tej retoryce chodzi o to, by przeciwników odrzeć z godności, pozbawić głosu i wykluczyć ze wspólnoty. Kaczyński u zarania rządów PiS mówił o opozycji, że są potomkami „współpracowników Gestapo”. Jaki, porównując nauczycieli do Wehrmachtu, poszedł jeszcze dalej.
  • [G]dy Jan Parys, dawniej minister obrony narodowej, dziś szef gabinetu politycznego MSZ, na konferencji w Kownie wypalił, że polskich żołnierzy będzie trudno przekonać, by bronili kraje bałtyckie przed rosyjską agresją - zrobiło się straszno. Jako powód podał to, że Litwa łamie prawa polskiej mniejszości. (...) Nasza dyplomacja przez dwa lata walczyła, by w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę NATO wysłało na wschodnią flankę żołnierzy. Targi trwały do samego końca. Ostatecznie na warszawskim szczycie Sojusz Północnoatlantycki zdecydował się rozlokować w krajach nadbałtyckich i Polsce kilkanaście tysięcy żołnierzy, z czego większość będzie stacjonować w naszym kraju. Polska, walcząc o to, szermowała hasłem solidarności, jaką wobec zagrożenia bezwzględnie powinny okazywać sobie kraje zachodniej wspólnoty. Parys swoją do cna niemądrą wypowiedzią te wysiłki przekreślił. Jak bowiem przekonać do pomocy Polsce Włochów, Niemców czy Hiszpanów, skoro Polska nie chce bronić malutkiej Litwy?
  • Nie każdy symbol błyskawicy jest runą "Sig", tak jak każdy mediaworker narodowej telewizji jest dziennikarzem. W przypadku TVP INFO liczba dziennikarzy wynosi zresztą zero.
  • Upadek Ziobry to będzie wina Tuska?
    • Opis: o konferencji Zbigniewa Ziobry.
    • Źródło: gazeta.pl, 21 września 2020