Wasilij Czujkow
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania


Wasilij Czujkow (1900–1982) – radziecki generał z okresu II wojny światowej.
- W Pułtusku wycofywaliśmy się wraz ze zwiadem konnym jako ostatni [...]. Gnamy po głównej ulicy galopem. Nagle, gdzieś całkiem blisko rozległ się wystrzał, mój koń runął na ziemię. Przeleciałem nad głową konia, szybko wstałem i spojrzałem w stronę, z której strzelano. W oknie na pierwszym piętrze zobaczyłem białą rękę z błyszczącym rewolwerem, wybuch ognia i dymek i usłyszałem drugi strzał. Wyłamałem drzwi wychodzące na ulicę, po schodach wbiegłem na piętro. [...] Przy oknie widzę młodą kobietę z rudymi rozpuszczonymi włosami, w prawej ręce trzyma błyszczącego browninga. Ona podniosła pistolet i wystrzeliła do mne, ale była zdenerwowana i nie trafiła. Podniosła rękę jeszcze raz, ale pistolet nie wystrzelił. Krzyknąłem: „Co, wszystkie naboje?”. Ona, rzucając broń na podłogę, odpowiedziała: „Tak, proszę pana, wszystkie”. Wracając ze zdobycznym browningiem, spotkałem na schodach spieszącego do mnie ordynansa Sołomina. [...] Wsiadłem na zapasowego konia i odjechałem ku przeprawie.
- Opis: incydent do którego doszło 17 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
- Źródło: Wojna o wolność 1920. Bitwa warszawska. Tom 2, strona 146, Warszawa 2020.
- Każdy niemiecki żołnierz musi czuć, że żyje pod lufą rosyjskiego karabinu.
- Utrzymamy to miasto albo zginiemy.
- Opis: do swoich żołnierzy w trakcie walki o Stalingrad w 1942.
- Źródło: Nigel Cawthorne, Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa, 2014, s. 194
- Wojnę można było zakończyć pół roku wcześniej – nie w maju 1945, ale do grudnia 1944, gdyby nie decyzja Stalina wstrzymująca I Front Białoruski w sierpniu 1944. (…) Moglibyśmy dojść dalej na Zachód, nie do Berlina i nad Łabę, ale aż do Renu. Los wojny potoczyłby się inaczej.
- Zobacz też: powstanie warszawskie
- Źródło: Romuald Szeremietiew, Absurdyzm tropiciela absurdów, prawica.net 4 sierpnia 2012.
O Wasiliju Czujkowie[edytuj]
- Jedną z sankcji, jakiej Czujkow nie bał się zastosować, był strzał w plecy dezerterom. Jego dyscyplina była niezwykle brutalna nawet jak na standardy Armii Czerwonej za Żukowa.
- Autor: Catherine Merridale
- Czujkow był ulubieńcem Stalina. Był chłopem, miał łobuzerskie rysy i burzliwy charakter. Od razu zaznaczył, ze nie puści żadnego Niemca na drugi brzeg Wołgi.
- Autor: Antony Beevor