Włodzimierz Sedlak
Wygląd
Włodzimierz Sedlak (1911–1993) – polski ksiądz, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, twórca polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni.
Człowiek i Góry świętokrzyskie
[edytuj]- Precz z przeciętnością. Wybijanie osobowości zasadą mennicy – przez tłoczenie bilonu. Nie wolno się bać. Nie wolno cię nabierać kwartą z kilkoma innymi jeszcze. Ty osobiście musisz się w kwarcie nie mieścić. Jest zapotrzebowanie na świecie nie tyle na dyktatury, ile na ludzi o własnym i wyraźnym zarysie psychiki i twarzy.
- Stawianie żądań sobie to prawdziwy wstęp do indywidualnego traktowania.
Inne
[edytuj]- Deklaracje są filtrem słów.
- (...) jestem obwodem zamkniętym między kwantowym światem materii i nieskończonością mojej myśli, wtopiony w cały wszechświat i gigantyczny plan Opatrzności.
- Źródło: Mała księga cytatów, Halina Lipiec (red.), STON I, Radom 1994, s. 57
- Jeśli jesteś skazany na życie na prowincji, uczyń z niej metropolię.
- Mechanizmy nauki już od dawna mielą inteligentnych i zdolnych, zostawiając słabizny intelektualne.
- Miłość jest najwyższym wymiarem człowieczeństwa. Jest więc szczytem, dalej już człowiek nie sięga. Dalej jest już tylko Bóg, sama Nieskończona Miłość…
- Miłość nie płacze nad sobą.
- Miłość to nie bohaterstwo, to drobny złoty pył serca dawany innym.
- Miłość woli cierpieć niż się spodlić. Największą racją jest miłość i największą prawdą jest miłość. To najpiękniejsza litania, którą może człowiek wygłosić.
- Największe odkrycia bywają w swej istocie niebywale elementarne.
- Nauka stała się uczonym trupem myśli.
- Źródło: Kazimierz Dymel, Skąd ten blask, profesorze Sedlak?, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1988, s. 83.
- Nie można bać się własnych myśli.
- Źródło: Mała księga cytatów, Halina Lipiec (red.), op. cit., s. 98.
- Przyroda sama prowadzi, jeśli pragnie się ją poznać.
- Źródło: Mała księga cytatów, Halina Lipiec (red.), STON I, Radom 1994, s. 102.
- Schematy są nienaruszalne, dopóki się ich nie naruszy.
- Źródło: Wojciech J. Cynarski, Wstęp do logiki nowego paradygmatu nauki, „Rocznik Naukowy – IDŌ Ruch dla Kultury”, t. 3, nr 3/2002, s. 20.
- Specjalizacja w nauce stała się chytrym wybiegiem miernot. A od nich aż się roi – uczonawych i uczonopodobnych.
- Świadomość trzyma człowieka na uwięzi inteligencji. Świat infra- i ultraświadomości jest znacznie bogatszy, niż wycinek rzeczywistości opartej na podkładzie receptorów zmysłowych.
- Źródło: Wojciech J. Cynarski, Wstęp do logiki nowego paradygmatu nauki, „Rocznik Naukowy – IDŌ Ruch dla Kultury”, t. 3, nr 3/2002, s. 20.
- Tak wiele jest pomników i popiersi niekontrowersyjnych, a przecież kontrowersyjni byli kiedyś oni wszyscy. Kontrowersja w nauce jest zawsze czymś większym niż dogmatyczne przekonanie. Głupszych od siebie nigdy nie nazywamy kontrowersyjnymi. Nie ma wejścia w naukę bez kontrowersyjności. Taki jest paradygmat w nauce.
- To nieprawda, że umierając, wchodzi się w czerń tunelu. To przedpokój jasności. Może jest to sięganie poza krąg, po którym światło obiega wszechświat, zataczając krzywiznę o promieniu 35 miliardów lat ziemskich (...). W tak wielkiej chwili wystrzelenia swej biologicznej egzystencji nie wiadomo dlaczego nazywanej śmiercią, sięga się poza system wszechświata. Do samej światłości...
- Źródło:Mała księga cytatów, Halina Lipiec (red.), op. cit., s. 173.
- Tylko przy pomocy ironii możemy przezwyciężyć siebie. A każdy z nas całą geometrię życia sprowadza do jednego jasnego punktu, który nazywamy sobą.
- Źródło: Mała księga cytatów, Halina Lipiec (red.), op. cit., s. 56.
- Upadek wszelkich autorytetów musi znaleźć swoje odbicie również w nauce.
- Zobacz też: autorytet
- Wszechpróżnię zalegała ciemność.
- Życie jest emitowaną falą elektromagnetyczną, a tym samym jest światłem.
- Źródło: Mała księga cytatów, Halina Lipiec (red.), op. cit., s. 199.
- Życie jest światłem.
- Źródło: Andrzej Szyszko-Bohusz, O nieśmiertelności genetycznej – cz. II. Problemy nieśmiertelności biologicznej organizmów o wspólnej genezie (logistyka – biologia a filozofia), „Rocznik Naukowy – IDŌ Ruch dla Kultury”, t. 3, nr 3/2002, s. 133.
O Włodzimierzu Sedlaku
[edytuj]- Prof. Sedlak postulował, że powinna powstać nauka określana jako technologia człowieczeństwa. Nauka, która potrafiłaby określić warunki potrzebne do wytwarzania ludzi o najwyższej wartości biologicznej i do utrzymania tej wartości na najwyższym poziomie przez całe, znacznie dłuższe niż obecnie życie.
- Źródło: Jan Kwaśniewski, Tomasz Kwaśniewski, Tłuste życie, Wyd. WGP, Warszawa 1997, s. 196.