Václav Jiráček

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Václav Jiráček (ur. 1978) – czeski aktor.

  • Czasy się zmieniają, a wraz z tym także podejście do wielu spraw.
  • Janosik to w ogóle temat czesko-słowacko-polski. Mam nadzieję, że film ten będzie czymś, co nas w tym zagadnieniu jeszcze bardziej zbliży. W samych Czechach powstało do tej pory sporo filmów, których był on bohaterem, i zawsze miał pochodzenie czesko-słowackie. Tymczasem to, kim on był naprawdę, było i jest trudne do jednoznacznego określenia. Dziś są to tereny Słowacji. Wówczas te granice były jednak płynne.
    • Opis: o Janosiku i filmie Janosik. Prawdziwa historia.
    • Źródło: wywiad
  • Pamiętam, że jak otrzymałem telefon z propozycją wzięcia udziału w castingu do Janosika zastanawiałem się, jaki sens jest robić dziś o tym film. Potem usłyszałem, że zajmuje się tym Agnieszka Holland razem z Kasią Adamik, reprezentującą z kolei moje pokolenie. Pomyślałem wtedy, że coś w tym musi zatem być. To nie mógł być tylko kolejny film, ale rzecz zrobiona z sercem. Przeczytałem w końcu scenariusz i stało się już dla mnie jasne, że jest to piękna historia o człowieku, którym targają wewnętrzne konflikty. Wreszcie przypowieść o wolność, życiu, naszej historii i cenie, którą Janosik musi w końcu zapłacić.
  • Raz kobiety łamią nam serca, innym razem my im…
  • (…) to dla mnie niezwykle miłe móc być przez cały czas z ekipą filmową. Nie lubię stać obok, wolę tworzyć część tej grupy. Po prostu film to wspólne przedsięwzięcie.
  • Widziałem jakiś czas temu Katyń Wajdy. Piękny film, gdzie wspaniale zagrała chociażby Maja Ostaszewska. Poza tym jest to temat, o którym Czesi nie wiedzą zbyt wiele. Film ten zmusił mnie do poznania tej historii. Podobnie opowieść o pułkowniku Kuklińskim. Rzecz niezwykła. Macie naprawdę bardzo dużo do opowiedzenia. Myślę, że dla wszystkich byłoby to korzystne, gdybyśmy robili część filmów razem. Mam nawet taką nadzieję, że tak będzie. Polscy aktorzy, czescy i słowaccy mogliby z powodzeniem grać w filmach poszczególnych kinematografii. W Czechach właściwe nie znamy waszych artystów, a szkoda.