Traudl Junge

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Traudl Junge (właśc. Gertrude Junge, z domu Humps; 1920–2002) – niemiecka sekretarka w Osobistej Adiutanturze Führera od 1942 do 1945.

  • Zamach na Hitlera był największym nieszczęściem Niemiec i Europy. Nie dlatego, że został dokonany, lecz dlatego, że się nie powiódł.
    • Opis: o zamachu z 20 lipca 1944.
    • Źródło: Jerzy Szynkowski, Wilczy Szaniec, Algraf, 2009, ISBN 9788360926321, s. 181.

O Traudl Junge[edytuj]

  • (…) w Upadku rolę [Bogusława] Wołoszańskiego spełnia Traudl Junge, sekretarka Hitlera, przebywająca z nim w berlińskim bunkrze aż do samobójczego końca. Młodej dziewczynie z Monachium udało się jednak przeżyć, a po wielu latach napisać i wydać wspomnienia, które stały się inspiracją dla filmu. W ostatnich sekundach Upadku pojawia się jej prawdziwa twarz: niemieckiej staruszki, opowiadającej niezwykłą historię swojej młodości. Sędziwa Traudl zdobywa się wtedy na zdumiewające wyznanie, że dopiero w latach 60. przyszło jej do głowy, iż w byciu sekretarką Adolfa Hitlera mogło być coś złego i chyba jako 20-latka dokonała fałszywego wyboru. A nie powinna, bo młodość nie może być przecież usprawiedliwieniem, gdy trzeba decydować o swoim życiu.