Tomasz Miśkiewicz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Tomasz Miśkiewicz (2007), po lewej

Tomasz Miśkiewicz (ur. 1977) – polski duchowny muzułmański, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego.

  • Chcemy mieć swojego duchownego w wojsku. W ciągu roku powinien zacząć pracę w armii. (…) Zależy nam, by przy polskiej armii powstał imamat.
  • Ostatniego imama w polskiej armii mieliśmy w 1939 r. Teraz jest szansa, że przed upływem roku znów zacznie działać. To byłby dowód, że Polska jest krajem tolerancyjnym i szanuje inne religie. W Europie imam działa np. w armii austriackiej. Wyznawcy Allaha mają też swoich duchownych w wojsku amerykańskim.
  • Polscy muzułmanie czekali na nowego muftiego przez 60 lat. Dlaczego? Poprzedni mufti – Jakub Sienkiewicz – był zmuszony wyemigrować z Polski podczas II wojny światowej. A wedle zwyczaju mufti pełni swą funkcję dozgonnie, dlatego do śmierci Sienkiewicza w 1965 r. wybór muftiego był niemożliwy. Potem zabrakło odpowiedniego kandydata. Większość polskiej inteligencji wyznającej islam została wymordowana. Tatarzy ginęli w Katyniu i w sowieckich łagrach. Ci, co ocaleli, nie mogli do Polski wrócić.
  • Spotykam mieszane małżeństwa, które nie mogą pogodzić się, jaką wiarę powinny wyznawać ich dzieci. Każde z nich uważa, że jego jest najlepsza. Jak w takiej atmosferze wychować potomstwo?