Supergrid
Wygląd
Supergrid – sieć wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) budowana w Europie.
- Coraz częściej do przesyłania energii na odległości przekraczające 500 kilometrów lub za pośrednictwem kabli podmorskich wykorzystuje się prąd stały i technologie HVDC. Taki system zapewnia stałe napięcie i utrzymuje zużycie na niskim poziomie, a straty mocy na długich dystansach wynoszą maksymalnie 7 proc. w porównaniu do 40 proc. w przypadku prądu zmiennego.
- Czy uda się tak zaprojektować sieć energetyczną łączącą kraje Unii, by energię wysyłać z Hiszpanii do Polski i w drugą stronę w zależności od tego, gdzie jest potrzebna, a gdy cały kontynent śpi – magazynować ją w położonych w Norwegii „bateriach”?
- Autor: Burkhard Strassmann, Okablujcie Europę, „Die Zeit”, za: „Forum”, 23 maja 2011
- Zobacz też: Unia Europejska
- Niemieccy naukowcy z Instytutu Zintegrowanych Systemów i Technologii Urządzeń im. Fraunhofera w Erlangen opracowują nowe komponenty elektroniczne, które umożliwią dostosowanie infrastruktury energetycznej do zwiększającego się udziału energii ze źródeł odnawialnych oraz wyeliminowanie strat przesyłowych. Obecnie podczas przesyłu energii kablami do użytkowników część energii traci się bezpowrotnie.
- Norwegia wytwarza prąd niemal wyłącznie w elektrowniach wodnych. A ponieważ większość z nich zaprojektowana została jako elektrownie pompowo-szczytowe, kraj ten oferuje jedną z rzadkich możliwości swoistego magazynowania energii elektrycznej: przy nadwyżce energii w sieci używa się jej do pompowania wody do położonego wyżej zbiornika. Kiedy zapotrzebowanie na prąd znów rośnie, wodę się spuszcza, napędzając za jej pomocą turbinę. Norwegia jako bateria Europy jest ważnym elementem wizji supergridu – baterię tę trzeba jeszcze tylko podłączyć.
- Autor: Burkhard Strassmann, Okablujcie Europę, „Die Zeit”, za: „Forum”, 23 maja 2011
- Zobacz też: elektrownia wodna
- Powodem wybudowania połączenia Szwecja – Polska jest potrzeba zapewnienia niezawodności systemu energetycznego w każdym z krajów uczestniczących w „Pierścieniu Bałtyckim”. (…) Mokre lato w krajach skandynawskich to znaczne nadwyżki mocy, które mogą być sprzedawane do krajów bardziej uzależnionych od kosztownych elektrowni opalanych paliwami kopalnianymi. I na odwrót, nadwyżki mocy w okresach niskiego zapotrzebowania na energię w tych ostatnich krajach mogą być sprzedawane do Skandynawii.
- Sieci transportowe i elektroenergetyczne będą się do siebie zbliżać w następstwie elektromobilności, jako że pojazdy elektryczne będą nie tylko pobierać energię elektryczną, ale również ją oddawać. Ich akumulatory staną się elementem sieci energetycznej w roli urządzeń magazynujących. Energia z odnawialnych źródeł stanie się dostępna na szerszą skalę m.in. dzięki temu, że gospodarstwa domowe również będą dostarczać do sieci wygenerowaną przez siebie energię.
- Autor: Lothar Frey, niemiecki profesor, kierownik Instytutu Zintegrowanych Systemów i Technologii Urządzeń im. Fraunhofera w Erlangen, energetykon.pl, 1 stycznia 2011
- Supergrid to wizja sieci elektrycznych autostrad. (…) To sieć nad sieciami, złożona z przewodów najwyższego napięcia o wyjątkowo niskich stratach przesyłowych, jest istotnym warunkiem przełomu w europejskiej energetyce. Po katastrofie reaktorów w Japonii supergrid to także nadzieja na przyspieszony koniec energii jądrowej.
- Autor: Burkhard Strassmann, Okablujcie Europę, „Die Zeit”, za: „Forum”, 23 maja 2011
- Zobacz też: katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima I
- We współpracy z Siemens Energy opracowujemy nowe modele transformatorów wysokiego napięcia. Są niezbędne one dla zmniejszenia strat w przesyle. (…) Transformatory te powinny zapewniać wyższą niezawodność, skalowalność i wielofunkcyjność w porównaniu z wcześniejszymi rozwiązaniami.
- Autor: Markus Billmann, niemiecki profesor z Instytutu Zintegrowanych Systemów i Technologii Urządzeń im. Fraunhofera w Erlangen, energetykon.pl, 1 stycznia 2011
- Według obliczeń Komisji Europejskiej od 2050 roku całość zapotrzebowania na prąd będzie pokrywana ze źródeł odnawialnych. Jest jednak pewien problem: elektrownie zlokalizowane są zazwyczaj w pobliżu zakładów przemysłowych. Energia ekologiczna wytwarzana jest natomiast najczęściej z dala od centrów przemysłowych, na przykład na farmach wiatrakowych na Morzu Północnym lub elektrowniach wodnych w Norwegii. A to oznacza, że elektryczność musi wyruszyć w drogę.
- Autor: Burkhard Strassmann, Okablujcie Europę, „Die Zeit”, za: „Forum”, 23 maja 2011
- Zobacz też: elektrownia wiatrowa
- Z politycznego punktu widzenia supergrid nie jest w żadnym razie kwestią bezsporną. Ekologiczna energia z europejskich linii o dalekim zasięgu stanowi konkurencję dla wytwórców energii z ich węglowymi, jądrowymi i gazowymi elektrowniami.
- Autor: Burkhard Strassmann, Okablujcie Europę, „Die Zeit”, za: „Forum”, 23 maja 2011
Zobacz też: