Przejdź do zawartości

Steve Hogarth

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Steve Hogarth (2007)

Steve Hogarth (ur. 1956) – brytyjski muzyk, wokalista zespołu Marillion.

  • Jestem teraz w wysokim budynku w centrum Londynu. Przez okno widzę anteny satelitarne, sześć ich jest, a patrzę tylko w jedną stronę. Zaraz, siedem, jednej nie zauważyłem, tu jest ósma, dziewiąta i obok widzę jeszcze dwie. Jedenaście satelitarnych talerzy, do których jesteśmy podłączeni i które coś w przestrzeń wysyłają lub z niej odbierają. A mu używamy tej całej techniki do oglądania teledysków Britney Spears. Co za straszne marnotrawstwo.
  • The Last Century for Man to ciąg dalszy utworu This Is the 21st Century. Któregoś ranka obudziłem się i zdałem sobie sprawę, że gatunki nie przetrwają tego stulecia, ba, może nawet nie dotrwają do jego połowy. Zatruwamy środowisko w takim tempie, że ono nas pewnie unicestwi, jeśli nie pozabijamy się wcześniej sami. Zostało zaledwie 90 lat do końca XXI wieku, poziom oceanów podwyższy się, zmniejszając lądy do tego stopnia, że nie będą już mogły nas wyżywić, w Afryce prawdopodobnie i tak już wszyscy umrą z głodu. Tak, obecne stulecie jawi się bardzo apokaliptycznie. A mimo to robi wrażenie, że świat imprezuje radośnie i jest coraz bardziej zadowolony. W Anglii wszyscy wiedzą, że kończą się bogactwa naturalne, a jednak każdy chce mieć samochód z napędem na cztery koła, z potężnym silnikiem. Wszyscy wiedzą, że to zabójcze dla środowiska, ale jakoś nikt się tym nie przejmuje. To szaleństwo. Wsiadamy w jumbo jeta i lecimy na wakacje na Barbados. Taka jest ludzka natura, nie chcę jej osądzać, ale to trochę dziwne. Tak więc utwór jest próbą opisania tej Arki Noego bawiących się ludzie, gdy świat zmierza do czołowego zderzenia.
  • Żyjemy więc w coraz bardziej obywającym się bez Boga świecie, bo Bóg przecież także został wytłumaczony. This is the 21st Century mówi o rozstępie pomiędzy istniejącymi informacjami, danymi, które wyjaśniają wszystko, a faktem, że jesteśmy ciągle tworem uduchowionym i pewne rzeczy nie są do końca wytłumaczalne. Bo przecież, jeśli przestajesz wierzyć w tajemnicę, przestajesz również mieć powody, by żyć.