Przejdź do zawartości

Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej (widok z północy)

Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowieteatr w Krakowie, narodowa instytucja kultury, drugi najstarszy teatr w Polsce.

  • Aktorzy tego teatru prowadzą nie w stronę skanalizowania naszych uczuć i wyobrażeń o człowieku współczesnym, ale do takiego ich rozwarstwienia, rozbicia, skomplikowania, że okazuje się niepojęty i niepochwytny. Tak samo jak teatralna rzeczywistość, którą aktor dzieli z widzem (znowu – na różnych zasadach), prowokując do rozpoznawania wspólnoty ludzkiego doświadczenia w dzisiejszym świecie.
    • Autor: Joanna Walaszek, Wracając do Starego Teatru w: 20-lecie. Teatr polski po 1989 roku, red. Dorota Jarząbek, Marcin Kościelniak, Grzegorz Niziołek, wyd. Ha! art/UJ/PWST, Kraków 2010, s. 326.
  • Nie udawał się na tej scenie Beckett. Różewicz prawie nie był wystawiany. Rzadko udawały się przedstawienia sztuk, których bohaterowie są ludźmi znikąd. Ten zespół wyspecjalizował się w ukazywaniu ludzi, którzy zapomnieli, skąd są.
    • Autor: Małgorzata Dziewulska, Miasto i jego sumienie w Artyści i pielgrzymi, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1995, s. 94.