Stanisław Kluza

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Stanisław Kluza (ur. 1972) – polski ekonomista, minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

  • Kryzys uświadomił poszczególnym krajom Unii Europejskiej, jak bardzo potrzeba współpracy w zakresie regulacji dotyczących instytucji finansowych.
  • Na całym świecie banki działają w bardzo prosty sposób: po pierwsze – zbierają środki na depozytach, po drugie – pożyczają je klientom, którzy potrzebują finansowania, na odpowiednio wysoki procent. Te dwie szale muszą być jednak dobrze zrównoważone. Bank nie może zbyt lekkomyślnie gospodarować powierzonymi mu pieniędzmi.
  • Podatek dochodowy od osób fizycznych powinien bowiem uwzględniać kwotę wolną od podatku przypadającą na każdego członka rodziny lub pozwalać na łączne opodatkowanie rodziny, gdzie podstawa opodatkowania uzależniona byłaby od liczby osób w rodzinie. Kwota wolna od podatku powinna być zbliżona do tzw. minimum egzystencji. Taka konstrukcja mogłaby być szansą dla wszystkich rodzin (w tym niezamożnych), aby mogły świadomie podjąć decyzję o posiadaniu dziecka i były w stanie to dziecko utrzymać. Prawo – w tym prawo podatkowe – nie może wymagać od ludzi decydujących się na dzieci nadmiernych ofiar i ponadprzeciętnego trudu.
    • Źródło: Podatek płacony dziećmi: Polska bomba demograficzna z podatkowym lontem, „Rzeczpospolita”, 21 grudnia 2004 r.