Prowincja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 331 bajtów ,  5 lat temu
Poprawa definicji, dodanie cytatu
m (+1)
(Poprawa definicji, dodanie cytatu)
'''[[w:Prowincja (socjologia)|Prowincja]]''' – teren oddalony od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego; termin używany potocznie,także niekiedy z lekceważeniem,odcieniem wyższości dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego.
* Dla mnie małe miasteczko to centrum świata. Nie chodzi mi o jego barwność, lecz coś, co nazwałbym partią szachów życia, która rozgrywa się tam jak na dłoni. Mickiewicz powiedział, że prowincja jest ojczyzną poetów. Dla mnie prowincja jest Arkadią, krainą dzieciństwa, młodości; to taki niezbywalny bagaż, na całe życie, takie walizy Tadeusza Kantora wypełnione Wielopolem.
** Autor: [[Andrzej Barański]], [http://www.parnas.pl/index.php?co=blog&id=12&idb=80 „Kino”, listopad 1998]
* Chodzi się nad rzekę,<br />milczy się na rynku,<br />w krzakach bzu się czeka,<br />pachnie się landrynką,<br />je się żółte lody,<br />włóczy się pod lasem,<br />wchodzi się do wody,<br />czas się dłuży czasem.
** Autor: [[Agnieszka Osiecka]], ''Miłość na prowincji''
 
* Prowincjonalizm nie polega na tym, że nie ma Trietiakowskiej Galerii, tylko na tym, że nie ma możliwości wyboru.
** Autor: [[Hanna Krall]], ''Wszystkie miejsca za stołem'', [w:] ''Na wschód od Arbatu'', Wydawnictwo Literackie, Kraków 1983, wydanie drugie rozszerzone, ISBN 83-08-00724-4, s. 81.
** Zobacz też: [[wybór]]
 
 

Menu nawigacyjne