Neokolonializm: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 24 bajty ,  5 lat temu
m
red.
Nie podano opisu zmian
m (red.)
 
 
* Jest to niewątpliwie najzręczniejsza, najmniej kosztowna i najbardziej popłatna forma kolonizacji. Posiada ona gospodarcze, strategiczne i polityczne zalety kolonizacji bezpośredniej, nie pociągając za sobą obciążeń w dziedzinie administracji, oświaty, higieny publicznej, budownictwa drogowego.
** Autor: C.Claude Julien, ''Imperium amerykańskie'', cyt. za: Andrzej Pankowicz, ''Historia 4. Polska i świat współczesny. Podręcznik dla szkół średnich dla klasy IV liceum ogólnokształcącego oraz dla klasy III technikum i liceum zawodowego'', Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1994, ISBN 8302047538, s. 261.
 
* Kolonializm, stary i nowy, który sprowadza kraje ubogie jedynie do roli dostawców surowców i taniej siły roboczej, rodzi przemoc, ubóstwo, wymuszoną emigrację i wszelkie nieszczęścia, które idą ręka w rękę - z tego właśnie powodu, że podporządkowując peryferie centrum, odmawia się im prawa do integralnego rozwoju. A to, bracia, jest niesprawiedliwość, a niesprawiedliwość rodzi przemoc, której żadna policja, wojsko czy tajne służby nie są w stanie powstrzymać.
** Autor: [[Franciszek (papież)]]
** Opis: wystąpienia na Kongresie Ruchów Ludowych w Boliwii.
** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,75477,18341232,franciszek-wy-najpokorniejsi-najbardziej-wyzyskiwani-najbiedniejsi.html#BoxGWImg ''Franciszek: Wy, najpokorniejsi, najbardziej wyzyskiwani, najbiedniejsi i wykluczeni, możecie zrobić dużo [PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA]'', wyborcza.pl, 10 lipca 2015]
 
* Neokolonializm nie może się nazywać kolonializmem, bo to z punktu widzenia polit-poprawnego jest niedobre słowo wobec tego się nazywa globalizacją albo uniwersalnym humanizmem.

Menu nawigacyjne