Przejdź do zawartości

Siergiej Kowalow

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Siergiej Kowalow (2011)

Siergiej Adamowicz Kowalow (ros. Сергей Адамович Ковалёв; 1930–2021) – rosyjski działacz praw człowieka, polityk, sowiecki dysydent, więzień łagru, wiceprezes Stowarzyszenia „Memoriał”.

  • Dzięki waszym konsekwentnym wysiłkom w Rosji – kraju, w którym ledwie zdążyły się pojawić kiełki demokracji, wyborów – głównego kryterium demokracji – znów nie ma. I to na długo. (…) Co dzieje się z krajem, który ma służalczy, marionetkowy parlament, dekoracyjną konstytucję, dyspozycyjny wymiar sprawiedliwości i niekontrolowaną (…) władzę, wiemy nie ze słyszenia
  • Modernizując i doskonaląc sowiecką ideologię oraz praktykę polityczną, zbudowaliście w Rosji polityczną konstrukcję, w której nie da się pokonać was w wyborach. Jest to ślepy zaułek, z którego żadna ścieżka nie prowadzi do demokracji.
  • Polacy, wybaczcie nam! To nie tylko komuniści są winni. My też jesteśmy winni, gdyż stanowimy większość. My Rosjanie także wtedy stanowiliśmy tutaj większość. To my pozwoliliśmy, by tutaj działo się to, co się działo. Wybaczcie nam!
  • Stalin był podłym pragmatykiem. Nie mógł się dogadać z Anglią i Francją, by oddały mu Europę Wschodnią, więc porozumiał się z Hitlerem i jeszcze podpisał w tej sprawie umowę. Stalin był nie pomocnikiem, ale młodszym partnerem Hitlera.
  • W Norymberdze jeden ludożerca osądził drugiego ludożercę. Za kanibalizm…
    • Źródło: wywiad udzielony Barbarze Gruszce-Zych, „Gość Niedzielny”, 8 listopada 2009