Przejdź do zawartości

Samuel Gompers

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Samuel Gompers (1914)

Samuel L. Gompers (1850–1924) – amerykański działacz związkowy, przywódca umiarkowanego skrzydła ruchu związkowego Stanów Zjednoczonych: Amerykańskiej Federacji Pracy (AFL).

O Samuelu Gompersie[edytuj]

  • Dziś rano John Mitchell, były szef związku zawodowego górników, podczas gry w baseball plażowy z Przewodniczącym Samem Gompersem, Sekretarzem Frankiem Morrisonem i innymi przywódcami AFL zgubił pierścionek z brylantem warty 1000 dolarów, ofiarowany mu przez jego zwolenników po wygaszeniu wielkiego strajku w przemyśle węglowym w Pensylwanii. Kapitan George Berke, emerytowany ratownik, odnalazł pierścionek, za co Mitchell odwdzięczył się, wręczając mu banknot studolarowy, który wyciągnął z pliku noszonego w kieszeni.
    • Opis: fragment relacji prasowej z luksusowego nadmorskiego kurortu Atlantic City w stanie New Jersey, 1910.
    • Źródło: Howard Zinn, Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś, tłum. Andrzej Wojtasik, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2016, s. 428.
    • Zobacz też: John Mitchell
  • Przez cały czas piastowania urzędu przewodniczącego Amerykańskiej Federacji Pracy Gompers konsekwentnie trzymał się z góry wytyczonych zasad. Bez względu na to, co mógł myśleć o kapitalizmie, nie nawoływał do rewolucji. W praktyce uznawał ustrój kapitalistyczny i walczył tylko o wysokie płace, krótki dzień pracy i dobre warunki. Dążył do tego, by siła robocza była zadowolonym partnerem w amerykańskim systemie bogacenia się i używania.
    • Autorzy: A. Charles i Mary R. Beard, Rozwój cywilizacji amerykańskiej