Rzeź Pietruszki

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzeź Pietruszki (hiszp. Masacre del Perejil) – masakra Haitańczyków na terenie Dominikany, przeprowadzona z inspiracji Rafaela Trujillo w październiku 1937 roku; według różnych szacunków pochłonęła od dziewięciu do kilkudziesięciu tysięcy ofiar.

  • Dla ukazania krwawego dzieła jako aktu „gniewu ludu” wszystkim ofiarom, również kobietom i dzieciom, ucięto głowy maczetami. Tylko na plantacjach należących do kapitalistów z USA nikomu włos z głowy nie spadł. Takie cudowne ocalenie było możliwe dlatego, że poza sporadycznymi aktami indywidualnego gwałtu cała akcja była przeprowadzona przez zorganizowane siły. Ominięcie amerykańskich plantacji i domów miało zamierzony skutek. Sprawa wywołała mniej hałasu w Stanach Zjednoczonych niż porwanie w 1957 roku z centrum Nowego Jorku zamordowanie wybitnego emigranta politycznego doktora Galdineza. Ale i ten niezwykły wyczyn nie zepsuł Trujillowi opinii w miarodajnych kołach Waszyngtonu.
    • Autor: Władysław B. Pawlak, Księga zamachów. Od Sarajewa do Dallas, Państwowe Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1975, s. 277.
  • Wywleczono przeklętego czarnucha na scenę. Został nazwany problemem nad problemami i załatwiony na miejscu. Hop! Bum! (…) I po problemie!
    • Autor: Jean Cau, Tropicanas, cyt. za: Xavier de Marchis, Trujillo, Cezar tropików w: Ostatnie dni dyktatorów, tłum. Anna Maria Nowak, wyd. Znak Horyzont, Kraków 2014, s. 66.
    • Opis: odnośnie rządów Trujillo, który doprowadził do rzezi Haitańczyków na pograniczach Dominikany 2, 3 i 5 października 1937.