Roman von Ungern-Sternberg
Wygląd
Roman Nicolaus von Ungern-Sternberg (1886–1921) – niemiecki baron, rosyjski generał, dowódca Azjatyckiej Dywizji Konnej na Dalekim Wschodzie.
- Miałem zamiar założyć w Rosji zakon wojskowy buddystów. Po co? – Dla obrony moralnej ewolucji ludzkości od zgubnych wpływów rewolucji, gdyż jestem tego zdania, że postęp ewolucyjny prowadzi do ideału, t.j. bóstwa, rewolucja zaś po gwałtownym skoku naprzód wstrzymuje rozwój i prowadzi wstecz do zezwierzęcenia.
- Źródło: A.F. Ossendowski, Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów, Gdańsk 2002, s. 160.
- Od tysiąca lat Ungernowie rozkazywali innym, nigdy od nikogo nie przyjmując rozkazów. Odmawiam uznania rządów klasy robotniczej. Jak człowiek, który nigdy nie miał nawet zwykłego służącego, może mówić o rządzeniu? Jest on niezdolny do wydawania rozkazów.
- Opis: do bolszewickich sędziów podczas swojego procesu w 1921.
- Źródło: W.S. Michałowski, Testament Barona, Warszawa 1977, s. 63.
- Prowadzimy walkę nie z partią polityczną, lecz z „sektą” spiskowców przeciw całej duchowej kulturze ludzkości, przeciwko idei bóstwa.
- Źródło: A.F. Ossendowski, Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów, Gdańsk 2002, s. 118.
- Zobacz też: sekta
O Romanie von Ungern-Sternbergu
[edytuj]- Baron Ungern mógłby najprawdopodobniej zostać "człowiekiem przeznaczenia”, gdyby okoliczności, które towarzyszyły jego życiu bardziej temu sprzyjały. Tak się nie stało, dlatego też jego życie było podobne do przelotnego i tragicznego błysku meteoru.
- Autor: Julius Evola
- Źródło: „Reakcjonista” nr 12–13, s. 25.
- Sadystyczny rosyjski watażka, mający obsesję na punkcie Czyngis-chana, mistycyzmu, buddyzmu i antysemityzmu, dokonał podboju Mongolii na czele skleconej naprędce armii złożonej z rosyjskich i mongolskich kawalerzystów. Dzieje szalonych rządów tego mongolsko-estońskiego psychopatycznego pułkownika Kurtza – zwanego „Krwawym Baronem” – to jedna z najbardziej groteskowych historii doby nowożytnej, stanowiąca pokłosie wielkiej tragedii, jaką była rosyjska wojna domowa, w trakcie której miliony ludzi straciło życie.
- Autor: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 216.