Robert Ley

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Ley

Robert Ley (1890–1945) – niemiecki polityk i przywódca nazistowski, szef Niemieckiego Frontu Pracy w latach 1933–1945; popełnił samobójstwo przed wzięciem udziału w procesie w Norymberdze jako oskarżony.

  • Każdy Niemiec powinien wiedzieć, że jeżeli występuje on przeciwko walczącym Niemcom… to zginie razem ze swoją rodziną.
    • Opis: z gazety „Der Angriff”.
    • Źródło: D. Mielnikow, Zagowor 20 ijula 1944 goda w Giermanii, s. 217, cyt. za: Historia drugiej wojny światowej 1939–1945, tłum. Marian Laprus, Antoni Pacześniak, t. 9, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, s. 533–534

O Robercie Leyu[edytuj]

  • Wielu nazistowskich prominentów nadużywało alkoholu. Przywódca Frontu Pracy Robert Ley w 1939 roku rozpoczął kampanię społeczną „Do zdrowia przez abstynencję”. Sporo ludzi wiedziało o jego problemie alkoholowym, więc pilotowana przez niego akcja zakrawała na ironię. Niemcy mianem jednego „leya” określali jednostkę czasu, przez który człowiek może mówić nie wypowiadając ani jednego sensownego zdania. Ley ośmieszył się też, gdy wizytował miejsca robót przymusowych w ZSRR. Na lotnisku, na którym miał wylądować jego samolot, pojawiali się ordynansi z Luftwaffe niosący dziwną lektykę. W rzeczywistości była to przenośna latryna.
    • Autor: Dariusz Pietrucha, 17 mgnień III Rzeszy, „Focus Historia” nr 12 (92)/2014 (grudzień), s. 89.