Przejdź do zawartości

Rita Levi-Montalcini

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Rita Levi-Montalcini (2008)

Rita Levi-Montalcini (1909–2012) – włoska uczona, lekarka embriolog i neurolog, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny (1986).

  • Pomimo lub być może z powodu jego najbardziej niezwykłych, żeby nie powiedzieć ekstrawaganckich, wyczynów, jakich dokonuje w żyjących organizmach i układach in vitro, NGF (czynnik wzrostu nerwów) początkowo nie wzbudził entuzjazmu wśród naukowców.
    • Opis: w 1986.
    • Źródło: Eugene W. Straus, Alex Straus, 100 największych osiągnięć medycznych, wyd. Świat Książki, Warszawa 2009, s. 227.

O Ricie Levi-Montalcini[edytuj]

  • Była osobą niezwykłą. Ogarnięta pasją uczonego-odkrywcy, wbrew wszelkim przeciwnościom prowadziła badania, które zaprowadziły ją na szczyt naukowego Olimpu. Wywarła olbrzymi wpływ na rozwój nauk neurobiologicznych na świecie, a zwłaszcza w swojej ojczyźnie – we Włoszech, gdzie nie tylko pracowała naukowo, ale jako senator walczyła o fundusze i godne miejsce badań naukowych. Nagrodę Nobla otrzymała wieku 78 lat – jak się wydawało u schyłku życia. Ale dla Rity Levi-Montalcini był to początek jeszcze jednego długiego okresu intensywnej pracy naukowej. Pierwsza Dama Neurobiologii żyła potem i intensywnie pracowała jeszcze prawie ćwierć wieku.