Riad Haidar

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Riad Haidar (2020)

Riad Haidar (1951–2023) – polski lekarz, polityk, samorządowiec i działacz społeczny pochodzenia syryjskiego.

  • Dla mnie to jest straszne. Zostałem odłączony od tego, co najbardziej kocham, od mojego dziecka, którym jest oddział neonatologii. Nie ja podjąłem tę decyzję, została ona podjęta w zaciszu gabinetu w wyniku ustaleń towarzyskich. Powiedzieli mi: doktorze, dostaniesz ile chcesz pieniędzy, ile chcesz dni wolnych, ale nie będziesz prowadził oddziału. Na to nie ma mojej zgody. Chcieli mnie zdegradować, poniżyć i pokazać, kto tu rządzi.
  • Element finansowy nie grał roli, takiej propozycji nie mogłem przyjąć. Chciano mnie zdegradować, poniżyć, chcieli mi pokazać, kto tutaj rządzi, nie myśląc o bezpieczeństwie dzieci ani mojego oddziału. Moja umowa jest z państwem, z pacjentami, ze społeczeństwem, a nie z dyrekcją. Moja umowa wynika z mojego zawodu. Nie mogłem przyjąć tych haniebnych warunków, bo one są dobre tylko dla kogoś, kto jest materialistą.

O Riadzie Hairadzie[edytuj]

  • Dr Haidar uznał, że nie będzie mógł pracować jako zwykły lekarz na oddziale, który przez 30 lat prowadził. Uważa też, że choć w październiku został wybrany na posła na Sejm, nadal mógłby pracować jako ordynator – przecież już przez dwie kadencje był radnym sejmiku wojewódzkiego i jednocześnie kierował oddziałem neonatologii.
  • Widzi Pan, jaka jest reakcja Polaków, nie tylko z Pańskiego miasta – Białej Podlaskiej. Tą sprawą zajął się nawet Rzecznik Praw Obywatelskich. Dlatego, żeby jak najszybciej zakończyć obecny stan rzeczy, niech Pan natychmiast wycofa tę decyzję i zróbmy wszystko, aby dr Riad Haidar spokojnie wrócił do pracy i spokojnie mógł ratować życie noworodków, w tym wcześniaków. Papież Franciszek potrzebował chwili, aby przeprosić za incydent z kobietą, która szarpała go za rękę. Więc niech Pan także nie walczy z czasem i z konsekwencjami swojej bardzo złej decyzji. Niech Pan natychmiast przywróci do pracy dotychczasowego ordynatora oddziału neonatologicznego.
  • Wspólnota serc, tych najmłodszych pacjentów, którym czasem zdolność do bycia przywracano na tym oddziale, pod kierunkiem jego niezastąpionego ordynatora. To wspólnota wdzięcznych serc zatroskanych o zdrowie swoich największych skarbów matek i ojców. Takie uczucia, takie emocje i tak głęboką wdzięczność wzbudza w nas postać naszego doktora, przyjaciela naszego miasta Riada Haidara.