Przejdź do zawartości

Rewolucja lipcowa we Francji

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Rewolucja lipcowa we Francji

Rewolucja lipcowa we Francji – rewolucja tocząca się w dniach 27–29 lipca 1830, która udaremniła próbę powrotu do absolutyzmu dokonaną przez Karola X i zaprowadziła we Francji monarchię lipcową.

  • Gdy Francja kicha, cała Europa dostaje kataru.
  • Rewolucja lipcowa natychmiast zyskała sobie w całym świecie przyjaciół i wrogów. Zależnie od swojej natury, jedni pospieszyli do niej z entuzjazmem i radością, inni odwrócili się. Sowy tej jutrzenki – władcy Europy – w pierwszej chwili zamknęli oczy dotknięci i zdumieni, a otworzyli je, by grozić. Zrozumiałe przerażenie, wytłumaczony gniew. Ta dziwna rewolucja była zaledwie wstrząsem; nie uczyniła nawet tego zaszczytu pokonanej monarchii, by ją traktować jak wroga; nie dopuściła do rozlewu królewskiej krwi. W oczach rządów despotycznych, w których interesie leży zawsze, by wolność sama się zohydziła, rewolucja lipcowa zawiniła tym, że była potężna, pozostając łagodnością.
    • Autor: Victor Hugo, Nędznicy (t.2.) z serii Klasyka Powieści, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa, ISBN 83-7337-086-2, tłum. Krystyna Byczewska, s. 127.