Redbad Klynstra

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Redbad Klynstra (2012)

Redbad Klynstra (ur. 1969) – polski aktor i reżyser pochodzenia holenderskiego.

  • Efekt mojego holenderskiego wychowania jest taki, że byłem tu nawet posądzany o homoseksualizm, bo nie traktuję każdego spotkania z kobietą jako potencjalnego rozpoczęcia układu. Taka postawa jest jednak oddalona od natury i stereotypu mężczyzny – zdobywcy. Oczywiście model holenderski to „krok do przodu”, ale w Polsce jednak czuję się lepiej.
  • Miałem dylemat. Ciągle nie było ciekawych projektów, w których mógłbym zagrać. Miałem wrażenie, że żaden reżyser nie ma na mnie pomysłu, no i przede wszystkim, że się widocznie nie nadaję. Potem nastał czas epopei narodowych, w których już w ogóle nie byłem brany pod uwagę. Nie za dobrze się poruszam w polskiej klasyce.
  • Moje serce nie jest rozdarte, bije i tam, i tu. Językowa i kulturowa wielość buduje i wzbogaca moją tożsamość. Będąc w Polsce, jestem bardziej Holendrem, w Holandii bardziej Polakiem. Tylko poza tymi krajami jestem jak wszyscy – cudzoziemcem. I może taki właśnie status najbardziej by mi odpowiadał?
  • W momencie, kiedy reżyser pyta mnie na castingu, co ja do tej pory zrobiłem, też go pytam: „A Pan, co ciekawego zrobił?”. Muszę wiedzieć, czy z danym reżyserem będzie mi po drodze. Zagraniczni filmowcy przyjmowali to jako coś naturalnego, natomiast polscy twórcy na ogół się oburzali.

Zobacz też: