Ramfis Trujillo

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rafael Leonidas „Ramfis” Trujillo Martínez (1929–1969) – dominikański generał, syn dyktatorskiego prezydenta Rafaela Leónidasa Trujillo.

O Ramfisie Trujillo[edytuj]

  • Ramfis, pełniący najwyższe funkcje w armii dominikańskiej, przybył do Stanów, by studiować w szkole sztabu generalnego. Spędzał jednak swój czas głównie w Hollywood, otoczony atmosferą nieustannych skandali, lub na pokładzie swego jachtu z osiemdziesięcioosobową załogą i własną orkiestrą jazzową. Do głośniejszych romansów Ramfisa należała zażyła znajomość ze znaną aktorką Kim Novak i Zsa Zsa Gabor, która otrzymała od niego specjalnie zamówiony model mercedesa oraz futro szynszylowe wartości osiemnastu tysięcy dolarów. Tak hojne podarunki dla licznych przyjaciółek nie należały do wyjątków i ogółem, w czasie swego pobytu w Stanach, młody Rafael Trujillo stracił ponad milion dolarów. Komisja egzaminacyjna wyższej szkoły sztabu generalnego nie wydała Ramfisowi dyplomu ukończenia akademii. Rozgniewany tym dyktator mianował go generałem-pułkownikiem, a więc pierwszym marszałkiem armii, po którym to stopni następny jest tytuł generalissimusa. Ramfis dziedziczy po ojcu majątek obliczany na miliard dolarów.
    • Postać: spiker ogłaszający komunikat o sytuacji na Dominikanie po śmierci zamordowanego w zamachu ojca Ramfisa Trujillo.
    • Autor: Andrzej Wydrzyński, Ciudad Trujillo, tom II – Cezar Wysp Karaibskich, Państwowe Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1974, s. 197.