Rak (choroba)

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rak nerki

Rak – nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej.

 • Dostałem namiary na operatora, który zmarł, zanim zdążyłem się z nim skontaktować. Odkryłem potem, że wykryto u niego raka mózgu już w czasie realizacji Ducha roju, który objawiał się daleko posuniętą wadą wzroku – Luis Cuadrado był wówczas praktycznie ślepy. Prosił więc swojego asystenta o szczegółowe opisywanie mu planu zdjęciowego po czym podejmował decyzje na temat oświetlenia (60% światła na lewy róg pokoju, 35% na środek, 5% na tylną ścianę). W taki sposób powstały jedne z najlepszych zdjęć, jakie widziałem. Narodziły się dzięki wyobraźni.
 • Dowiedziałam się, że mam raka, kiedy byłam w ósmym miesiącu ciąży z trzecim dzieckiem. Cesarka, chemioterapia, operacja, znowu chemioterapia, radioterapia. Okazało się, że choroba jest mocno zaawansowana. I tak żyję już trzy lata. Na początku chciałam uciec od teatru. Spanikowałam: „zaraz, zaraz, całe życie na próbach, ja jeszcze nie zdążyłam pożyć, muszę zająć się sobą, dziećmi, rodziną”. Kiedy jednak rozejrzałam się na spokojnie, stwierdziłam, że nic mi tak dobrze na chorobę nie robi, jak czynne uprawianie zawodu.
 • Główną przyczyną fatalnych wskaźników wyleczalności raka w Polsce jest słaba edukacja zdrowotna i nieudolny system wczesnego wykrywania choroby. Jedynie co piąty chory trafia do onkologa w pierwszym stadium choroby, kiedy szanse na skuteczną i jednocześnie mniej kosztowną terapię są bardzo duże.
  • Autor: Janusz Meder
  • Źródło: PAP, D, Żeby wyleczyć 60 proc., „Gazeta Wyborcza” nr 6 (4722), 8–9 stycznia 2005, s. 3.
 • pacjent chory na raka jeszcze nie wie
  że właśnie rozpoczął nową partię szachów
  z panem bogiem
  wynik jej zna tylko bóg i ja
  trochę wchodzimy sobie w kompetencje
  więc jeszcze szybka nauczka dla mnie
 • Proszę pamiętać, że drugi raport Klubu Rzymskiego został opatrzony mottem, które brzmiało: „Ziemia ma raka, tym rakiem jest człowiek”. Może to zabrzmi brutalnie, ale należy zdać sobie sprawę, że są pewne grupy ludzi, które uważają, że człowiek jest zbędny i należy radykalnie ograniczyć jego liczebność.
 • U nas wszystkich rozwija się rak, ale go niszczymy, prawda? Dlaczego u niektórych nie jest on niszczony? Jedna możliwość jest taka, że organizm nie funkcjonuje najlepiej. Ale jeśli go zoptymalizujesz... to wyleczysz wiele chorób, prawdopodobnie przedłużysz mu życie.
  • Autor: Rodolfo Llinas
  • Opis: o opracowywanej przez siebie metodzie optymalizowania funkcji ludzkich komórek za pomocą nanobąbelków wody.
  • Źródło: rozmowa Wojciecha Mikołuszki, Ta cała cyfryzacja to wielki błąd, „Gazeta Wyborcza”, 30 sierpnia 2013.
Wikisłownik
Zobacz też hasło nowotwórWikisłowniku
Wikisłownik
Zobacz też hasło rakWikisłowniku