Klub Rzymski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Logo Klubu Rzymskiego

Klub Rzymski – międzynarodowa organizacja typu think tank założona w 1968 roku, zrzeszająca naukowców, polityków i biznesmenów, zajmująca się badaniem i publikowaniem globalnych problemów świata, w tym również związanych z zagrożeniami środowiska.

  • Jakby mało było tego wszystkiego, zawsze na świecie dość było takich osób, które ze wszech sił starały się wesprzeć tezę o nienaukowości ekonomii. Wystarczy przypomnieć Klub Rzymski skupiający nazwiska, na dźwięk których studenci muszą uklęknąć. Klub ten sporządził kilkanaście dramatycznych prognoz rozwoju świata w latach 1970–2010. Żadna z nich nie sprawdziła się nawet na jotę. Prognoz tych nie da się bronić twierdzeniem, że miały charakter ostrzegawczy i dzięki nim ludzie stali się mądrzejsi. Szczęśliwie nikt i nigdzie nie próbował wprowadzić w życie proponowanych rozwiązań.
  • Proszę pamiętać, że drugi raport Klubu Rzymskiego został opatrzony mottem, które brzmiało: „Ziemia ma raka, tym rakiem jest człowiek”. Może to zabrzmi brutalnie, ale należy zdać sobie sprawę, że są pewne grupy ludzi, które uważają, że człowiek jest zbędny i należy radykalnie ograniczyć jego liczebność.