Przejdź do zawartości

Radykalizm

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Radykalizm – kierunek polityczny zmierzający do całkowitego przekształcenia istniejących stosunków społecznych; skrajność poglądów.

  • Radykalizm jest środkiem, przy pomocy którego ludzie współcześni przedstawiają to, co nieprawdopodobne, jako jedynie możliwe. (…) To niecierpliwe marzycielstwo myli lukę z wolnym polem. Ich aktorzy chcą ratować silną asymetrię przy pomocy misji, projektów i innych gestów mających charakter samouszczęśliwiających ataków, w czasach, które poddają się już prymatowi uprzejmości, symetrii, zahamowań, wzajemnego oddziaływania, kooperacji, zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie – z wyjątkiem owych luk, które z powodów systemowych są tyleż liczne, co ciasne.
    • Autor: Peter Sloterdijk, Kryształowy pałac. O filozoficzną teorię globalizacji
  • Radykalizm: konserwatyzm przyszłego pokolenia.
  • Wszystkie gesty radykalizmu stały się dziś puste. A niektóre formy radykalizmu są wręcz czystym cynizmem. Potrzebujemy odważnych przemyśleń. Już raz nieomal udało się poskromić rozszalały kapitalizm, jakkolwiek jedynie w wyjątkowych warunkach, w uprzywilejowanym regionie, na kilka dekad – tylko w obrębie państw narodowych. Ale bez wątpienia musimy wynaleźć sposób, jak ten szalejący w skali światowej kapitalizm utrzymać w ryzach społecznie znośnych, ale tak, by nie odciąć źródeł jego produktywności.
    • Autor: Jürgen Habermas, Gesty radykalizmu są dziś puste, „Krytyka Polityczna” nr 11–12/2007.