Quasimodo

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Quasimodo

Quasimodo - postać fikcyjna, bohater powieści Wiktora Hugo Katedra Marii Panny w Paryżu. Dzwonnik z Notre-Dame, król karnawału roku 1482 i zabójca w afekcie swego opiekuna archidiakona jozalskiego Klaudiusza Frollo, uosobienie brzydoty i dobroci serca.

O Quasimodo[edytuj]

 • Bo garbus u jego serca wisi
  I w spiż parszywym tłucze łbem
  Rozbrzmiewa w niespodziewanej ciszy
  Jego ni rechot, ni to jęk.
  On ceni czyste dzwonu dźwięki,
  Prostują mu garbaty los,
  Więc widząc kto wziął sznur do ręki
  Odebrał panu jego głos.
 • Nie ma takiego Quasimodo, który by nie był głęboko przekonany, że pasuje do niego tylko bardzo piękna kobieta.
 • (...) ludzie posłani do odszukania w lochu sokolo-górskim trupa Oliviera le-Daim (...) natrafili śród wszystkich tych cielsk i kadłubów na dwa szkielety dziwnie z sobą splątane. Jeden z nich niewieści (...) Kościotrup drugi, tulący ku sobie szkielet pierwszy, męzkim był kościotrupem. Zauważono, że kolumnę pacierzową miał wygarbioną, głowę wetkniętą w łopatki, i jedne nogę krótszą. Zresztą, nie było żadnego śladu złamania kości grzbietnej; zkąd oczywistość, że powieszonym nie był. Człowiek zatem, do którego należał, przyszedł tu i tu skonał. Gdy chciano rozłączyć go z towarzyszką, w proch się rozsypał.
  • Autor: Wiktor Hugo, Katedra Najświętszéj Panny Paryzkiéj ("Księga Jedenasta. IV: Ślubna komnata dzwonnika katedralnego], 1876, tłum. Józef Tokarzewicz