Przejdź do zawartości

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Katedra Notre-Dame w Paryżu (2009)

Katedra Notre-Dame w Paryżu – gotycka katedra w Paryżu; jedna z najbardziej znanych katedr na świecie.

  • Byłem po południu w Notre-Dame posłuchać psalmów pokutnych. Dziwny głos organu w tej niemej architekturze wieków. Smutne, ciche korytarze. Robiłem wyznania komuś nieznanemu. W dalekiej myśli za tym, co się nie spełnia. Ciemne polichromie witraży mrużyły swe oczy ku zmierzchu przez wiosenne słońce. W szare dni ludzie się chronią do dzieł sztuki, by się podwyższyć w marzeniach. Zgubne drogi wytchnienia. Dzwony dzwonią. Już późny wieczór.
    • Autor: Tadeusz Makowski, Pamiętnik [wpis z 11 kwietnia 1914], opracowała, wstępem, komentarzem i przypisami opatrzyła prof. Władysława Jaworska, Warszawa 2003, s. 147.
  • Kościół Marii Panny w Paryżu jest jeszcze niewątpliwie i dzisiaj budowlą majestatyczną i wspaniałą. Lecz mimo że katedra starzejąc się pozostała piękna, trudno nie westchnąć, trudno się nie oburzyć na widok niezliczonych uszkodzeń i niezliczonych ran, które czas i człowiek zadawali tej czcigodnej budowli lekce sobie ważąc wspomnienie Karola Wielkiego, który położył jej pierwszy kamień, i Filipa Augusta, który położył jej kamień ostatni.
    • Autor: Victor Hugo, Katedra Marii Panny w Paryżu, tłum. Hanna Szumańska-Gross, Biblioteka Gazety Wyborczej, ISBN 8498191645, s. 113.