Protokoły mędrców Syjonu

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Książka Siergieja Nilusa z 1912 zawierająca tekst Protokołów

Protokoły mędrców Syjonu (ros. Протоколы Сионских мудрецов) – carska antysemicka fałszywka opisująca rzekome plany osiągnięcia przez Żydów globalnej dominacji (teoria spiskowa). Protokoły zostały napisane przez Matwieja Gołowinskiego, rosyjskiego współpracownika cara Mikołaja II, na zamówienie Ochrany, tajnej policji politycznej Imperium Rosyjskiego, w celu przeniesienia odpowiedzialności za ówczesne problemy polityczne i społeczne Rosji na społeczność żydowską.

  • Jedynym znanym nam stowarzyszeniem, które byłoby w stanie konkurować z nami w tej sztuce, mogliby być jezuici. Ale udało nam się zdyskredytować jezuitów w oczach głupiego plebsu, a to z tego względu, że towarzystwo jest organizacją jawną, gdy my tymczasem działamy za kulisami, dbając o zachowanie tajemnicy.
    • Źródło: Rozdział V
  • Nie może być co do tego najmniejszej wątpliwości. Wraz z całą potęgą i terrorem szatana zbliża się do naszego nieodrodzonego świata panowanie triumfującego króla Izraela: król zrodzony z krwi Syjonu, Antychryst, zbliża się do tronu mocarstwa powszechnego.
    • Źródło: Epilog