Przejdź do zawartości

Program Apollo

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Odcisk buta Neila Armstronga pozostawiony na Księżycu

Program Apollo – seria amerykańskich lotów kosmicznych przygotowywanych od roku 1961 i zrealizowanych w latach 1966–1972. Celem programu było lądowanie człowieka na Księżycu, a następnie jego bezpieczny powrót na Ziemię. Zadanie zostało zrealizowane w 1969 roku, w czasie misji Apollo 11.

  • Program Apollo byłby niemożliwy bez rakiet Saturn V, najpotężniejszych, jakie kiedykolwiek wyprodukowała ludzkość. Mogły wynieść 140 ton ładunku na orbitę albo około 50 ton poza ziemską grawitację. Miały rozmiary wieżowca (wysokość: 110 metrów). Ważyły 3000 ton. W latach 1967-73 poleciały 13 razy (ani jednej awarii). Początkowy impet nadawały im silniki rakietowe F-1, również najpotężniejsze w historii. Jak cała rakieta były jednorazowe, większość skończyła więc na dnie oceanu.
    Kilka lat temu amazonowy miliarder Jeff Bezos zainicjował ekspedycję w ich poszukiwaniu i udało mu się wydobyć kilka egzemplarzy. Przypomina to czasy średniowiecza, gdy artefakty i manuskrypty pozostawione przez Greków i Rzymian i tak przewyższały wszystko, co potrafili wyprodukować potomkowie barbarzyńców, którzy przejęli władzę nad Europą.