Polska naszych marzeń
Polska naszych marzeń – książka autorstwa Jarosława Kaczyńskiego wydana w 2011 roku nakładem wydawnictwa Drukarnia Akapit.
- Ale ona też pomagała. Potrafiła w ciemną noc lokalnymi pociągami jechać do umierającej koleżanki ze szpitala, która opuszczona przez rodzinę chciała przed śmiercią jeszcze raz z nią porozmawiać, tak jak rozmawiały w szpitalu. Chciała jeszcze coś dobrego, choćby w takiej niewielkiej skali przeżyć. A przecież z Jolą wtedy też było źle, wcale nie było pewne, jaki będzie jej los. Skądinąd to, co działo się na onkologii kobiecej w Słupsku i Trójmieście było jedną z przesłanek naszych późniejszych decyzji co do walki z nadużyciami w służbie zdrowia.
- Opis: o Jolancie Szczypińskiej w 2011.
- Chęć przebicia była związana z wartościami, z odróżnianiem dobra od zła, nie miała nic wspólnego z peerelowskim karierowiczostwem. I to warto wiedzieć i zapamiętać.
- Opis: o Jolancie Szczypińskiej w 2011.
- Klęska nacjonalizmu, polityczna i moralna, to był nie tylko mocny antysemityzm, ale też kompletna nieumiejętność rozwiązania problemów mniejszości narodowych. Nacjonalizm, który przechodził z jednej strony w ubóstwienie, a z drugiej w jakieś nieracjonalne myślenie, które przypisywało Polsce możliwości eschatologiczne, prowadziło do popadania w mistycyzm narodowy. Wszystko to było oderwane od jakichkolwiek realiów. Nie miało empirycznego sensu. Dlatego określam to jako porażkę intelektualną, polityczną i moralną.
- Zobacz też: nacjonalizm
- Mamy do czynienia z niebywałym skundleniem polityczno-kulturowego establishmentu. To są ludzie, którzy wyszli z komunizmu z różnymi głęboko ukrytymi kompleksami własnych win (…) nasze nieszczęsne peryferyjne, naśladowcze, małpiarskie elity uważają, że nie uchodzi używać argumentów moralnych.
- Zobacz też: elita
- Nie ma wątpliwości, że Merkel reprezentuje to pokolenie polityków niemieckich, które chce odbudować mocarstwowość Niemiec. Elementem tego jest strategiczna oś z Moskwą, a w tym może przeszkadzać Polska.
- Zobacz też: Angela Merkel
- Polska będzie jednak silna, bogata, nowoczesna i bezpieczna, bo Polacy na to zasługują, bo mają niezbędny potencjał, wiedzę i energię, bo kochają swój kraj. Czas, żeby po dziesiątkach bardzo trudnych lat żyło się tu godnie, bezpiecznie, łatwo i wygodnie. Polska jest wielkim projektem i nie można jej traktować tak jak fabryki, która tylko powinna dawać pracę obywatelom.
- Zobacz też: Polacy
- Polski polityk musi wiedzieć, że ze względu na specyficzną sytuację Polski często trzeba się przeciwstawiać wszystkim i umieć to psychicznie i moralnie znieść. Jeśli się tego nie potrafi, lepiej się tym nie zajmować.
- Przyjeżdżała do Warszawy po literaturę, miała bardzo ładny życiorys. Zatrzymywano ją, bito. Pierwszy raz dowiedziałem się o niej poprzez Komitet Helsiński gdzieś w 1987 roku, choć jej wtedy nie poznałem. Ale skojarzyłem ją sobie chyba w roku 1991, kiedy byłem w Słupsku w trakcie kampanii wyborczej. Nie ukrywam, że ten życiorys jest powodem mojej sympatii i poczucia zobowiązania wobec niej. I wiem, że jest tak, iż jest naprawdę czynnie dobra.
- Opis: o Jolancie Szczypińskiej w 2011.
- Trzeba się kierować względami politycznymi, czyli najpierw musimy wyrównać poziomy gospodarcze, a potem możemy sobie pozwolić na wspólne inwestycje. W przeciwnym razie pewnego dnia obudzimy się w mniejszej Polsce.
- Warto być Polakiem, warto by Polska trwała jako duży, liczący się europejski kraj.
- Wielkim wysiłkiem Polaków zewnętrznie nasz kraj w dużym stopniu upodobnił się do państw Zachodu i możemy być z tego dumni. Ale w środku Polska wciąż nie jest krajem naszych marzeń – pod względem łatwości i wygody życia, jakości opieki zdrowotnej, funkcjonowania urzędów, poziomu korupcji, jakości sądownictwa, policji, szkolnictwa czy nauki.
- Zobacz też: Polska
O książce
[edytuj]- Skutecznym zagraniem była publikacja Polska naszych marzeń, autorstwa Jarosława Kaczyńskiego, w której wykładał swoje zapatrywania na współczesną Polskę oraz krytykował władze za brak aktywności („polityka białej flagi”).
- Autor: Paweł Jakubowski, Marketing wyborczy partii politycznych w kampanii parlamentarnej 2011. Analiza strategii i technik wyborczych, [w:] Współczesne kampanie wyborcze w Polsce i na świecie, red. P. Jakubowski, E. Kancik, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2012, s. 35.
- Wydanie książki pt. Polska naszych marzeń przez Kaczyńskiego było kolejnym krokiem zbliżenia polityka do wyborców. W publikacji zawarto program partii oraz poglądy lidera PiS-u, ocenę obecnej sytuacji Polski. Brak precyzyjnej korekty publikacji doprowadził przed samymi wyborami do rozbudzenia negatywnych emocji związanych z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i nastrojami antyniemieckimi.
- Autorka: Agnieszka Zaręba, Wizerunek liderów partii politycznych na przykładzie kampanii parlamentarnej w 2011 roku, „Roczniki Nauk Społecznych”, 4/40, 2012, nr 3, s. 83–84.