Piotr Pszczółkowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Piotr Leszek Pszczółkowski (ur. 1970) – polski adwokat, poseł na Sejm, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

  • Moim zdaniem jest oczywistym, że nikt nie broni życia własnego dziecka bardziej niż matka. Uważam, że kobieta nie potrzebuje ingerencji w ten właściwy jej instynkt ani aparatu państwa, ani sądu konstytucyjnego. Ta postawa miłości wobec własnego dziecka jest kobiecie po prostu przyrodzona. Jeśli nie prawa do aborcji, to czego dotyczy zaskarżona regulacja? W moim przekonaniu, prawa kobiety do podejmowania decyzji. Decyzji, czy będzie w stanie unieść ciężar ponadstandardowych obciążeń losu; czy podoła takiemu macierzyństwu, które poza wszelkimi znanymi innym matkom radościami, w sposób pewny łączyć się będzie z heroicznymi wyzwaniami. Jest to decyzja, czy jest gotowa na dożywotnią, bardzo często samotną, walkę z obojętnością bliskich, brakiem adekwatnego wsparcia ze strony rodziny, społeczności, państwa. Wreszcie decyzji, czy jest przygotowana na walkę o należne każdemu człowiekowi godne miejsce w społeczeństwie dla swojego – narodzonego już – dziecka.

O Piotrze Pszczółkowskim[edytuj]

  • Argument, że ktoś, kto był posłem danej partii będzie realizował jej wytyczne jest o tyle błędny, że z ostatnich nowych sędziów aż dwóch wybranych z nominacji PiS (Pszczółkowski i Wyrembak) postanowiło zapisać się do politycznego obozu oponentów. Jak widać, każdy poseł wchodząc do TK może się kiedyś „odwrócić”. Dodatkowo, jak spojrzeć na historię TK, to najostrzej zaangażowani politycznie sędziowie, mocno związani z opozycją – wcześniej nie byli posłami. Polityk obudził się w nich później.
  • Jawna dyspozycyjność powołanych przez PiS do Trybunału osób (na razie pewną dozą niezależności wykazał się tylko sędzia Piotr Pszczółkowski) jest skandaliczna, sprzeczna z konstytucją i zasadami sędziowskiej etyki. Powinna być powodem usunięcia z Trybunału w trybie dyscyplinarnym. I postawienia przed Trybunałem Stanu.