Paweł Ukielski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Paweł Ariel Ukielski (ur. 1976) – polski historyk i politolog, w latach 2014–2016 zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

  • Podczas akcji „Burza”, m.in. podczas walk o Wilno czy Lwów żołnierze AK współdziałali z oddziałami sowieckimi. Za regularnymi oddziałami sowieckimi, natychmiast pojawiały się grupy NKWD i Smierszu (kontrwywiad wojskowy), które rozbrajały akowców, dokonywały ich aresztowań, a nawet morderstw. Tak kończyła się współpraca AK na ziemiach zajętych przez armię sowiecką. Do walk Armii Krajowej z siłami sowieckim dochodziło wyłącznie w sytuacji, gdy nie było już innego wyjścia, wyłącznie w samoobronie lub w obronie ludności cywilnej na terenach zajętych przez sowietów.
  • Porwanie i proces polskich przywódców były jawnym złamaniem zasad prawa międzynarodowego przez stronę sowiecką. Podstępnie aresztowano przedstawicieli najwyższej władzy suwerennego kraju, walczącego przez cała wojnę po stronie aliantów. Dodajmy: władzy wówczas oficjalnie uznawanej przez aliantów. Wyobraźmy sobie sytuację, że Sowieci porywają wicepremiera Wielkiej Brytanii, zastępcę Winstona Churchilla. W dzisiejszych realiach można porównać to do porwania i procesu wiceprezydenta USA, Joe Biddena. To porównanie jest czytelne nawet dla odbiorcy zachodniego, dla osób, które nie doświadczyły komunizmu.