Paul Romero

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Paul Anthony Romero (ur. 1965) – amerykański kompozytor muzyki do gier komputerowej i pianista, twórca (razem z Robem Kingiem) muzyki do serii gier Might and Magic (w tym Heroes of Might and Magic).

  • Naprawdę doceniam to, że fani Heroesów poświęcają swój czas, by pisać, jak są zadowoleni z muzyki w serii Heroes. Dużo to dla mnie znaczy, ponieważ razem z Robem dajemy z siebie wszystko, by stworzyć przystępną muzykę z technicznego i muzycznego punktu widzenia. To, że fani piszą do nas i dziękują za nasz wkład, daje nam satysfakcję. Tak więc, chcę im podziękować. Bez sensu jest tworzyć muzykę, jeśli nikt jej nie słucha, a fani dają nam do wiadomości, że tak nie jest.
  • Rob spytał się mnie, czy mogę zrobić kilka melodii w barokowych klimatach – czegoś w stylu Vivaldiego, Bacha albo Handela. A ponieważ znałem się na utworach tych kompozytorów, wiedziałem, jak melodyjne i harmonijne były kompozycje tego okresu. Powiedziałem więc Robowi, jakie instrumenty i instrumentacja będzie potrzebna do stworzenia tych barokowych brzmień. Stworzył on cały arsenał dźwięku dla mnie. Tak właśnie zaczęła się nasza współpraca 20 lat temu. Mieliśmy tydzień na stworzenie muzyki do pierwszego Heroesa. Była to świetna zabawa dla mnie, ponieważ nigdy wcześniej wtedy nie grałem w gry komputerowe i nigdy nie tworzyłem soundtracku. Tworzyłem tylko klasyczne koncerty, pieśni chóralne, utwory fortepianowe i muzykę kameralną na potrzeby koncertów. To był nowy świat dla mnie: tworzenie muzyki, by pomóc stworzyć świat fantasy w strategicznej grze komputerowej.
  • Rob zawsze proponuje, by w każdej części zmieniać trochę styl. Nie lubi on bowiem robić w kółko tych samych rzeczy. Chce pchnąć naszą muzykę w nowym kierunku, w kierunku nowych możliwości. Stąd też przeszliśmy z baroku do pełnego postromantyzmu. Są to różnorodności, które sięgają od Azteków do Wietnamczyków, od Armenii do Persji, od Chin do kultury Appalachów. Zawsze próbujemy i często udaje nam się poszerzyć nasze muzyczne standardy, nie zmieniając konwencji.
  • Zawsze staramy się wyrażać siebie w różne sposoby. Oznacza to, że nie tylko poszerzamy nasz muzyczny, harmoniczny i technologiczny język, ale także dobór języka. Rob i ja w przeszłości używaliśmy niemieckiego, łacińskiego, języka Azteków, francuskiego, perskiego. Sądzę, że greka będzie niezła, ponieważ herosi łączą się z grecką mitologią. Więc czemu nie użyć języka Greków, by wyrazić myśli bohaterów? Do tego, chciałem użyć trochę armeńskiego w ramach hołdu dla rodowej przeszłości Karin Mushegain.