Przejdź do zawartości

Partia Republikańska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Logo Partii Republikańskiej

Partia Republikańska (ang. Republican Party) – amerykańska konserwatywna partia polityczna założona w 1854. Jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Demokratycznej. Potocznie nazywana „grand old party” (GOP).

  • Trump jest konsekwencją naszego wieloletniego przymilania się do kretynów, bigotów i rasistów. Partia Republikańska umiera.
  • Większości nieprzyzwoicie bogatych Amerykanów jest z GOP bardzo po drodze. (…) Są niezmiernie konserwatywni w kwestiach gospodarczych. Mają obsesję na punkcie obniżania podatków, zwłaszcza podatku od spadków, obowiązującego wyłącznie najbogatszych Amerykanów. Sprzeciwiają się rządowym regulacjom w zakresie ochrony środowiska czy kontroli dużych banków. Są nieszczególnie zachwyceni rządowymi programami wspierania zatrudnienia, wzrostu płac, poprawy jakości opieki medycznej i podnoszenia emerytur, popieranych przez większość obywateli. Zawsze są za to chętni, by ograniczać deficyty i administrację publiczną przez obcinanie czy prywatyzację gwarantowanych świadczeń społecznych.