Octavio Paz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Skocz do: nawigacja, szukaj
Octavio Paz

Octavio Paz (1914–1998) – poeta meksykański, dziennikarz, krytyk i eseista.

 • Jeśli wśród opinii panujących w danej epoce wykluczymy opinie inteligentne, to pozostanie opinia publiczna.
 • Matka Boska jest matką wszystkich sierot. Wszyscy rodzimy się wydziedziczeni i naszym prawdziwym przeznaczeniem jest sieroctwo, ale szczególnie jest to prawdą dla Indian i biedaków meksykańskich.
 • Mądrość nie wynika ani ze stałości, ani ze zmienności, lecz z ich dialektycznego zderzenia.
 • O świcie to co się rodzi szuka dla siebie wyrazu...
  • Źródło: O świcie... w: E. Stachura, Wiersze, poematy, piosenki, przekłady, wyd. Czytelnik, Warszawa 1982, s. 307, tłum. Edward Stachura.
 • Obojętność Meksykanina wobec śmierci wynika z obojętności wobec życia. Meksykanin nie tylko zakłada brak intranscendencji śmierci, ale także i życia [...]. Śmierć jest naturalna, a nawet pożądana; im wcześniejsza, tym lepsza. Nasza obojętność wobec śmierci jest pochodną naszej (meksykańskiej) obojętności wobec życia. Zabijamy, ponieważ życie, nasze i cudze, nie posiada wartości. Jest to zjawisko naturalne: życie i śmierć są nierozłączne i za każdym razem, gdy życie traci sens, śmierć przestaje być transcendentna. W Meksyku śmierć jest zwierciadłem życia Meksykanina. Wobec obydwu Meksykanin się zamyka, nie chce nic o nich wiedzieć (...) Lekceważenie śmierci nie kłóci się z kultem, jakim ją otaczamy (my Meksykanie). Jest ona obecna podczas naszych świąt, jest w naszych zabawach, miłościach i myślach. Myśli o umieraniu i zabijaniu rzadko kiedy nas opuszczają. Fascynacja wynika chyba z naszego hermetyzmu i z furii, z jaką go przełamujemy.
 • Słowo człowiecze
  jest dzieckiem śmierci.
  Mówimy, albowiem jesteśmy
  śmiertelni: słowa
  to już nie znaki, to lata.
  Kiedy mówię to co mówię
  nazwy przez nas wypowiadane
  wymawiają czas: nas wypowiadają.
  jesteśmy imionami czasu.
  • Źródło: Rozmowa, tłum. Krystyna Rodowska