Przejdź do zawartości

Nirwana

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Nirwana (skt. nirvāṇa निर्वाण; pali nibbāna निब्बान ) – urzeczywistnienie duchowe w religiach dharmicznych, zbawienie.

  • Jeżeli rozumie się, że „to jest rezultatem tamtego”, zanikają wszystkie sieci błędnych poglądów. Niesplamiona istota porzuca wówczas pragnienie, złudzenie i nienawiść i osiąga Nirwanę.
  • Nic nie zapewnia szczęścia na tym świecie. Wszystko jest ulotne. Ludzie tracą życie na drobne przyjemności. Nirwana jest jedyną prawdą. To jedność ze wszystkim co żyje. Zwrócić swój umysł w kierunku tego, co trwałe, to Nirwana.
  • Nirwana jest dziedziną Buddy Dharmaty; jest tam, gdzie przejawienie Szlachetnej Mądrości, która jest Stanem Buddy, przejawia samą siebie w Doskonałej Miłości do wszystkiego; jest tam, gdzie przejawienie Doskonałej Miłości, która jest Stanem Tathagaty, wyraża się w Szlachetnej Mądrości dla oświecenia wszystkich – tam na prawdę jest Nirwana!
  • (...) ponieważ Bodhisattwowie nie mają nic do osiągania, polegają na przebywaniu w Doskonałości Mądrości; ich umysły są niezmącone i bez obaw. Przekraczają oni wszystkie błędy i ostatecznie osiągają punkt końcowy: Nirwanę.
  • Rzecz, która powstaje w zależności od tego lub tamtego, nie powstaje jeśli tego czegoś brak. Byt i niebyt, złożone i niezłożone – pozostają w spokoju. To jest Nirwana.
  • Sprawiam, że ci, którzy jeszcze nie zostali zbawieni, będą zbawieni; ci, którzy jeszcze nie są wolni, zostaną uwolnieni; ci, którzy jeszcze nie zostali pocieszeni, będą pocieszeni; ci, którzy jeszcze nie osiągnęli nirwany, osiągną nirwanę. Znam obecny i przyszły świat, takimi, jakimi na prawdę są. Jestem wszechwiedzącym, Znającym Drogę, Otwierającym Drogę, Głoszącym Drogę. Wszyscy bogowie, ludzie, demony chodźcie do mnie słuchać Prawa.
  • Ten, który porówna swoje ciało do trupa i pomyśli, że swoje ciało jest identyczne z trupem pozbywa się przywiązania do ciała. Taki mądry mnich, który uwalnia się od pożądania i przywiązania, osiąga nieśmiertelny, spokojny stan Nirwany.
  • Termin Nirwana jest używany w wielu różnych znaczeniach przez różnych ludzi, lecz ludzi tych można podzielić na cztery grupy. Są ludzie, którzy cierpią lub obawiają się cierpienia i którzy myślą o Nirwanie; są filozofowie, którzy próbują różnicować Nirwanę; jest klasa uczniów; którzy myślą o Nirwanie w odniesieniu do siebie samych i na koniec jest Nirwana Buddów.
  • Zdrowie jest najcenniejszą zdobyczą, a zadowolenie największym bogactwem. Osoba godna zaufania jest najlepszym towarzyszem, Nirwana – najwyższym szczęściem.