Nikołaj Podgorny
Wygląd
Nikołaj Wiktorowicz Podgorny (1903–1983) – radziecki (ukraiński) polityk, przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej ZSRR w latach 1965–1977.
- Udział narodu w zarządzaniu i kontroli to jeden z najskuteczniejszych środków zwiększenia komunistycznej świadomości człowieka radzieckiego, wpojenia mu społecznego podejścia do przejawów codziennego życia, odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się w społeczeństwie.
- Opis: w przemówieniu z okazji 50-lecia Związku Radzieckiego.
- Źródło: Kazimierz Kozub, Politycy z pierwszych stron gazet, wyd. Iskry, Warszawa 1976, s. 323.
- Wytworzenie jak najlepszych warunków rozwoju dla każdego narodu legło u podstaw procesów jednościowych, powstały lepsze warunki do zbliżenia ludzi różnych narodowości. Ekonomiczna, polityczna i kulturalna równość społeczeństw wszystkich republik stała się podstawą jedności tak bardzo różnych do niedawna narodów i grup etnicznych. Historia ZSRR w całej rozciągłości potwierdziła słuszność zastosowania w praktyce dialektycznej zasady jedności przeciwieństw – wzbogacone życie materialne i duchowe każdego narodu, ukształtowanie i umocnienie pierwiastka narodowego doprowadziło do dobrowolnego zbliżenia ludzi różnych narodowości. Komunistyczna cywilizacja, kształtowana dziś w ZSRR, opiera się nie tylko na przyjaźni, ale na jedności narodów, która wyraża się w radzieckim stylu życia. Tworzy się ten społeczny styl, już nie rosyjski, ukraiński, czy kazachski, ale wspólny dla tych narodów, jak wspólna jest, razem tworzona, baza materialno-techniczna.
- Opis: w jednym ze swoich wystąpień na plenum KC KPZR.
- Źródło: Kazimierz Kozub, Politycy z pierwszych stron gazet, op. cit., s. 323–324.