Nieświadomość
Wygląd
Nieświadomość – brak znajomości, świadomości lub wiedzy o czymś.
- Jeżeli ktoś potrafi udowodnić i przekonać mię, że niedobrze myślę lub działam, z radością postępowanie swe zmieniam. Szukam bowiem prawdy, a ta nigdy nikomu nie zaszkodziła. Szkodzi zaś sobie ten, kto trwa w błędzie i nieświadomości.
- Autor: Marek Aureliusz, Rozmyślania
- Nic się nikomu nie zdarza, do zniesienia czego nie byłby z natury przysposobiony. I innemu się to samo wydarza, a pozostaje spokojnym i nie odczuwa szkody dlatego, że albo jest nieświadomy nieszczęścia, które mu się zdarzyło, albo chce popisać się wielkodusznością. Straszna to rzecz, że nieświadomość i próżność są silniejszą pobudką nad rozum.
- Autor: Marek Aureliusz, Rozmyślania
- Nie ma odwagi i nie ma lęku. Jest tylko świadomość i nieświadomość. Świadomość to lęk, nieświadomość to odwaga.
- Autor: Alberto Moravia, L’incosciente
- Zobacz też: odwaga, strach, świadomość
- Nieświadomość grzechu nie czyni.
- Opis: przysłowie chińskie
- Nieświadomość nie stawia żadnych problemów związanych z sensem, ale wyłącznie problemy używania. Pytanie pożądania nie brzmi więc „co to oznacza (ma do powiedzenia)”, lecz „jak to działa?”
- Autor: Gilles Deleuze, Anty-Edyp
- Nieświadomość sprawia nieraz to samo co wyrachowanie.
- Autor: Honoriusz Balzac
- Nieświadomość to błogosławieństwo.
- Autor: Adam Krajewski
- Nieświadomość to najtańszy z psychotropów.
- Źródło: Cierpkość wiśni
- Nieświadomość zrozumiemy być może najlepiej, jeśli pojmiemy ją jako naturalny organ obdarzony specyficzną dlań energią twórczą.
- Autor: Carl Gustav Jung, Psychologia analityczna a światopogląd, w: Rebis czyli Kamień filozofów, wybór, przekł. Jerzy Prokopiuk, Warszawa 1989, s. 192.
- Oddziaływanie Bóstwa na nas możemy stwierdzić jedynie za pośrednictwem psychiki, przy czym jednak nie jesteśmy w stanie rozróżnić, czy oddziaływanie to pochodzi od Boga, czy od nieświadomości, tzn. nie możemy rozpoznać, czy Bóstwo i nieświadomość to dwie różne wielkości.
- Autor: Carl Gustav Jung, Odpowiedź Hiobowi, w: Psychologia a religia
- Zobacz też: Bóg