Przejdź do zawartości

Neandertalczyk

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Neandertalczyk, człowiek neandertalski – wymarły przedstawiciel rodzaju Homo (człowiek), znany z plejstocenu (ok. 400 000 do ok. 24 500 lat temu).

  • Jeden z naukowców pokazał mi zdjęcie amerykańskiego boksera. Miał wszystkie cechy neandertalczyka. Tacy ludzie są wśród nas. To rasa człowieka, kiedyś może bardziej rozpowszechniona, ale wciąż istniejąca.
  • Neandertalczycy, dziesiątkowani przez mrozy, głód, choroby i trzęsienia ziemi, byli słabi, zastraszeni i niemrawi. Należeli przecież do rasy dogorywającej, która w ciągu stu tysięcy lat istnienia traciła stopniowo swoją witalność. Natomiast ich przeciwnicy byli przedstawicielami rasy młodej, jurnej i przedsiębiorczej, obdarzonej w dodatku mózgiem, w którym jaśniej odbijały się rzeczy tego świata. Z góry było przesadzone, kto odniesie zwycięstwo.
  • Przez większość swoich dziejów ludzkość zamieszkiwała wybrzeża, które teraz są morskim dnem. Już dzisiaj znamy z Gibraltaru jaskinię zamieszkaną przez neandertalczyków, a obecnie znajdującą się ponad 40 m pod wodą.