Naksalici

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Naksalici – indyjskie lewicowe ugrupowanie ekstremistyczne powstałe w 1967 w północnej części stanu Bengal Zachodni.

  • Ten ruch zrodził się z protestu przeciwko feudalnym systemom, przeciwko wykorzystywaniu wieśniaków i niszczeniu prymitywnego, plemiennego rolnictwa poprzez zabieranie tym ludziom ziemi pod budowę wielkich inwestycji przemysłowych i kopalń. Ruch, który początkowo nie wydawał się poważny, obecnie stał się istotnym zagrożeniem. Władze mimo wielu prób i deklaracji nie potrafią sobie z tym poradzić. To oznacza, że ten ruch ma wsparcie także ludności. To nie paru terrorystów, szaleńców, tylko poważny ruch partyzancki, będący przejawem buntu społecznego przeciwko niezharmonizowanemu rozwojowi, który może zdestabilizować środkowe Indie.
  • W tym samym czasie, gdy Avatar zarabia pieniądze na całym świecie, ma miejsce coś, co dziwnie przypomina jego fabułę. Górzyste tereny indyjskiego stanu Orissa, zamieszkane przez lud Dongria Kondh, zostały sprzedane koncernom wydobywczym, które planują eksploatację tamtejszych ogromnych zasobów boksytu (wartych co najmniej 4 bln dolarów). W odpowiedzi na ten projekt wybuchła maoistowska (naksalicka) zbrojna rebelia. (...) W Orissie nie ma szlachetnie urodzonych księżniczek czekających, aż biali bohaterowie je uwiodą i pomogą ich ludowi. Są tylko maoiści organizujący głodujących chłopów.(...)
    Ci sami ludzie, którzy z przyjemnością oglądają Avatara i podziwiają zbuntowanych tubylców, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa ze zgrozą odwróciliby się od naksalitów, odrzucając ich jako zbrodniczych terrorystów. Prawdziwym awatarem jest więc sam Avatar – film zastępujący rzeczywistość.
    • Autor: Slavoj Žižek, Powrót dzikich, „New Statesman”, tłum. „Forum”, 15 marca 2010.
    • Zobacz też: Avatar