Modibo Keïta

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Modibo Keïta (z lewej)

Modibo Keïta (1915–1977) – malijski polityk, pierwszy prezydent Mali w latach 1960–1968, obalony w wojskowym zamachu stanu.

Nasz akces na rzecz socjalizmu (1963)[edytuj]

(przemówienie wygłoszone w trzecią rocznicę niepodległości Republiki Mali, cyt. za: „Zeszyty Teoretyczno-Polityczne” 1964, nr 9/124, s. 114–116.)

  • Ci natomiast, którzy myślą tylko o sobie, o tym, aby się najeść i napić, zgodnie zresztą ze swoim umiłowaniem łatwego życia, mogą łatwo stać się agentami tych, którzy w ogóle przeciwni są socjalizmowi, a szczególnie akcesowi naszej republiki do socjalizmu.
  • Na wsi spółdzielczość rolna bujnie się rozwija poprzez zespoły rolnicze, z których wiele działa w sposób zadowalający.
  • Zapewnić narodowi sprawiedliwość, to znaczy neutralizować bez wahania wrogów naszej drogi; znaczy to narzucić wszędzie i za wszelką cenę – sprawiedliwość; oddać narodowi sprawiedliwość, to znaczy uczynić wszystko, aby dodać otuchy robotnikom i stworzyć warunki do socjalistycznego współzawodnictwa; oddać narodowi sprawiedliwość, to znaczy przeciwstawiać się wszelkimi środkami sprzedawczykom, zacofańcom; wreszcie oddać sprawiedliwość narodowi, znaczy to każdej chwili być odpowiedzialnym za swój odcinek pracy.