Przejdź do zawartości

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010 – dziewiętnasty turniej piłki nożnej o mistrzostwo świata mężczyzn. Został rozegrany w Południowej Afryce w dniach od 11 czerwca do 11 lipca 2010 roku.

 • Chcemy w imieniu naszego kontynentu zorganizować imprezę, która doda pewności siebie ludziom od Kapsztadu po Kair (…) Naszym celem jest, by historycy pewnego dnia pomyśleli o Mundialu 2010 jako o chwili, gdy Afryka powstała i zdecydowanie zerwała ze stuleciami nędzy i konfliktów.
  • Opis: fragment listu wysłanego przez prezydenta RPA Thabo Mbekiego do prezydenta FIFA Seppa Blattera.
  • Źródło: polityka.pl
 • Ci, którzy czasem nie są mili, niech będą tacy chociaż przez cztery tygodnie.
  • Autor: Jacob Zuma, „Forum”, 21 czerwca 2010
  • Opis: do rodaków, na kilka dni przed rozpoczęciem mundialu.
 • Każdego roku 11 milionów turystów przyjeżdża do RPA i nikt jakoś nie podnosi głosu, że nie powinni tam jechać. Ta krytyka może być rodzajem uprzedzenia wobec Afryki. Mam wrażenie, że tak zwany Stary Świat wciąż sobie myśli: „dlaczego, do cholery, to właśnie Afryka organizuje mundial?”.
 • Kibicuję Nowej Zelandii i się nie zawiodłem, półamatorzy zremisowali z mistrzami świata. (…) To piękne, że na tych mistrzostwach każda reprezentacja może sprawić niespodziankę.
 • Mundial jest jednym z największych sportowych turniejów na świecie. Nie wyobrażam sobie, by w przyszłym roku miałby się odbyć w RPA, ten pomysł jest szalony. (…) To moje subiektywne zdanie – tego nie da się zorganizować. Trzeba tam pojechać, żeby to zrozumieć. Mistrzostwa świata to będzie przestępczy raj dla miejscowych.
 • Mundial w RPA jest wielkim przekrętem. Koszt jego organizacji ponoszą podatnicy RPA. A zysk z praw sponsorskich i telewizyjnych idzie do FIFA. Działacze zarobią na tym około czterech miliardów dolarów. Oprócz nich skorzysta na tym garstka skorumpowanych polityków i kilka firm budowlanych.
 • Na pewno z każdym mundialem zainteresowanie piłkarstwem rośnie. Coraz więcej środków finansowych jest inwestowanych w tę imprezę. Oglądalność i ogólny odbiór jest taka, jakiej nie mają nawet igrzyska olimpijskie. To era wielkiego widowiska. Piłkarsko MŚ są coraz lepsze. Poziom się poprawia, gra się szybciej, zdecydowanie lepiej taktycznie.
 • Odwróciłem się i zobaczyłem Rafała obsypanego kawałkami szkła. Ktoś wyrywał mu z rąk laptopa. Jakieś inne ręce sięgały po mój plecaczek, w którym miałem pieniądze, karty, netbooka… I wtedy zrobiłem to wszystko, przed czym przestrzegały policyjne ulotki, rozdawane przyjeżdżającym do RPA i rady naszego konsula. Nie oddałem wszystkiego co mam, nie posłuchałem krzyków, żeby zostać w samochodzie, wyleciało mi z głowy, że trzeba unikać ich spojrzeń (nie zarejestrowałem też czy któryś ma tatuaż, co obowiązkowo radzi zrobić policja). Wyskoczyłem z samochodu – nie od razu, bo zapomniałem odpiąć pas – i stanąłem z nimi twarzą w twarz.
 • Prezydent zdecydował o wycofaniu reprezentacji ze wszelkich zawodów piłkarskich w najbliższych dwóch latach. To czas, którego Nigeria potrzebuje, by zreorganizować swój futbol. Po słabym występie w mundialu uznaliśmy, że nie ma innego wyjścia. Zmiany są koniecznością.

Zobacz też: