Michael Moore
Wygląd
Michael Francis Moore (ur. 1954) – amerykański dokumentalista, producent filmowy i autor książek.
- Amerykanie potrzebują trochę czasu, by przyswoić niektóre z moich tez. Dwadzieścia lat temu mówiłem im, że General Motors upadnie, pociągając za sobą wiele z naszych miast. Wyśmiano mnie, a GM rozsyłało pakiet informacji na mój temat – komuch! W Zabawach z bronią mówiłem ludziom, że te strzelaniny będą się powtarzać, bo mamy za dużo broni palnej, zbyt łatwy do niej dostęp. W Fahrenheit 9.11 mówiłem, że nie znajdziemy w Iraku broni masowego rażenia, że nas okłamano.
- Źródło: Chris McGreal, „The Guardian”, 29 marca 2010.
- Czy to źle, że ktoś kto kupił film na DVD i pozwala go obejrzeć koledze? Oczywiście, że nie. To nigdy nie było złe i nigdy nie będzie. Myślę, że informacja, sztuka i myśli powinny być udostępniane. Nie zgadzam się z prawami autorskimi i nie przeszkadza mi, że ludzie ściągają mój film i udostępniają go innym, pod warunkiem że nie starają się sami zarobić na mojej pracy. Nie mam kłopotów finansowych, a film ten zrobiłem, bo chcę, aby świat się zmienił. Im więcej ludzi go obejrzy tym lepiej. Cieszę się, że tak się dzieje.
- Źródło: www.imdb.com
- Film o wojnie w Iraku jest chwalony, bo nie opowiada się za żadną ze stron. Ciekawe, czy ktoś pochwaliłby za to samo film o II wojnie światowej.
- Opis: o filmie Hurt Locker.
- Źródło: „Forum”, 15 marca 2010.
- Halliburton nie jest „firmą” prowadzącą interesy w Iraku. To wojenny spekulant wyciągający miliony z kieszeni przeciętnych Amerykanów. Dawniej zostaliby aresztowani. Albo gorzej.
- Opis: w 2004.
- Źródło: Chris McGreal, „The Guardian”, 29 marca 2010.
- Jeśli chodzi o moje wartości i pracę, nie idę na żaden kompromis. Właśnie dlatego wyrzucano mnie z jednej telewizji do drugiej: nie poddam się.
- Źródło: www.imdb.com
- Kapitalizm jest złem, a zła nie da się regulować przepisami. Trzeba je wyeliminować i zastąpić czymś, co będzie służyło wszystkim. Tym czymś jest demokracja. (…)
Po pierwsze gospodarka powinna być kierowana demokratycznie. Innymi słowy, o działaniu systemu decydują wszyscy, nie tylko jeden procent ludności. Po drugie potrzebny jest etyczny i moralny rdzeń. Nie wolno niczego robić bez uwzględnienia aspektu etycznego, żadne decyzje biznesowe nie powinny być podejmowane bez pytania o dobro wspólne.- Źródło: Kapitalizm. Historia miłosna, 2009.
- Zobacz też: kapitalizm, demokracja
- Mam dość forsy, żeby mieć gdzieś żądania dystrybutorów. Żaden z nich nie powie mi: „Nie wolno ci o tym mówić” albo „Lepiej to zmień, bo nie podpiszę z tobą następnego kontraktu”. Mam już dom i zadbałem o dobro swojej rodziny, a ponadto mam dosyć pieniędzy z tego filmu i książki, żeby nakręcić następny. Jestem w stanie powiedzieć: „Spieprzaj”. Żaden człowiek z branży nie zmusi mnie do pójścia na kompromis, wymachując mi forsą przed nosem.
- Opis: w 2002.
- Źródło: Chris McGreal, „The Guardian”, 29 marca 2010.
- Niektórzy nazywają Wikileaks organizacją terrorystyczną. Zgadzam się z tą charakterystyką – Assange terroryzuje amerykańskich polityków, którzy kłamstwami i machinacjami prowadzą nasz kraj do ruiny, m.in. na podstawie wydumanych powodów dokonali inwazji na Irak!
- Opis: w 2012.
- Źródło: Mariusz Zawadzki, Julian Assange. Człowiek, który stworzył prezydenta Trumpa, wyborcza.pl, 21 stycznia 2017.
- Zobacz też: Julian Assange, Wikileaks
- Spędziliśmy większą część roku kręcąc nasz następny film, Sicko (2007). Tak samo jak z innymi filmami, nie rozmawiamy o nich, kiedy je robimy. Jeśli ludzie pytają, mówimy im: Sicko to komedia o 45 milionach ludzi bez opieki zdrowotnej w najbogatszym państwie na Ziemi.
- Źródło: www.imdb.com
- Sto tysięcy żołnierzy ma zlikwidować stu facetów ukrytych w grotach? To jakieś żarty.
- Opis: o wojnie w Afganistanie.
- Źródło: „Forum”, 25 stycznia 2010.
- Zobacz też: Afganistan
- Straciliśmy duszę.
- Opis: o zabiciu Osamy bin Ladena.
- Źródło: „Forum”, 16 maja 2011.
- To był zwyczajny poranek w Ameryce. Rolnik zajmował się gospodarstwem. Mleczarz dowoził mleko. Prezydent zbombardował kolejny kraj, którego nazwy nie potrafiliśmy wymówić.
- Źródło: Zabawy z bronią, 2002.
- To wychowaniu w duchu katolickim zawdzięczam swoje poczucie sprawiedliwości społecznej i polityczny aktywizm zabarwiony teatrem, tak silnie obecne w moich filmach.
- Źródło: Chris McGreal, „The Guardian”, 29 marca 2010.
- Wal-Mart, firma generująca najwyższe przychody na świecie, liczy na śmierć zatrudnianych przez siebie osób, wykupując polisy w imieniu 350 tys. szeregowych pracowników bez ich wiedzy czy zgody. Gdy ktoś umiera Wal-Mart występuje o odszkodowanie. Ani jeden cent z wypłaty uposażenia, które czasem wynosi nawet milion dolarów, nie trafia do rodziny zmarłego. Wal-Mart zatrzymuje całą kwotę. Śmierć pracownika przynosi firmie zysk. Wal-Mart nie jest w tych praktykach odosobniony.
- Źródło: Chris McGreal, „The Guardian”, 29 marca 2010.
- Złodziej w Białym Domu (…) Pijak, prawdopodobny przestępca, nieskazany dezerter, funkcjonalny analfabeta i beksa.
- Opis: o George’u Bushu w 2001.
- Źródło: Chris McGreal, „The Guardian”, 29 marca 2010.