Matka Boża z Guadalupe
Wygląd
Matka Boża z Guadalupe – katolicki tytuł Marii z Nazaretu, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk w Meksyku. W ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe na tilmie Juana Diego. Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół katolicki.
- A Matka Boża w sanktuarium w Gwadelupie żywcem nam przypomina naszą Matkę Bożą Jasnogórską. I dlatego też dzisiaj, kiedy wypada mi tam się udać w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej w Gwadelupie, przeżywam te same uczucia, z którymi udawałem się – i mam nadzieję, że jeszcze będę mógł się w przyszłości, chyba nieodległej, udać – do sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.
- Autor: Jan Paweł II
- Źródło: Andrzej F. Dziuba, Sanktuarium w Guadalupe w posłudze ewangelizacyjnej Jana Pawła II, Salvatoris Mater 11/3, 255-282, s. 261. ad.22, bazhum.muzhp.pl
- Zobacz też: Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, Jasna Góra
- Bądź pozdrowiona, przeobfite Źródło, z którego wytryskają strumienie Boskiej Mądrości, obrzucające najczystszymi, kryształowymi wodami ortodoksji wzburzone fale błędu! Bądź pozdrowiona, o Dziewico z Guadalupe! My, którym za cudownym zrządzeniem Bożej Opatrzności – bez naszych zasług – dla zbawienia dusz powierzono święty skarb Bożej Mądrości na ziemi, znów kładziemy na Twą skroń koronę, która poddaje na zawsze pod Twoją opiekę czystość i nienaruszoność wiary w Meksyku i na całym amerykańskim kontynencie. Jesteśmy przekonani, że gdy będziesz uznawana za Królową i Matkę, Ameryka i Meksyk będą ocalone.
- Autor: Pius XII
- Opis: w 1945.
- Źródło: bp Andrzej F. Dziuba, Sanktuarium w Guadalupe w posłudze ewangelizacyjnej Jana Pawła II, Salvatoris Mater 11/3, 255-282, s. 259, bazhum.muzhp.pl
- Błagamy żarliwie Najświętszą Maryję Pannę z Gwadelupy, aby nas wspomagała na naszej drodze i była naszą przewodniczką do swego Syna i naszego Brata Jezusa.
- Co się stało, moje kochane dziecko?
- Opis: Maryja do Juana Diego, Meksyk, 9 grudnia 1531.
- Źródło: Objawienie Juana Diego, wiara.pl, 29 października 2002.
- Czczonej i umiłowanej Matki Bożej w Gwadelupie.
- Drogi synku, kocham cię. Jestem Maryja, zawsze Dziewica, Matka Prawdziwego Boga, który daje i zachowuje życie. On jest Stwórcą wszechrzeczy, jest wszechobecny. Jest Panem nieba i ziemi. Chcę mieć świątynię w miejscu, w którym okażę współczucie twemu ludowi i wszystkim ludziom, którzy szczerze proszą mnie o pomoc w swojej pracy i w swoich smutkach. Tutaj zobaczę ich łzy. Ale uspokoję ich i pocieszę. Idź teraz i powiedz biskupowi o wszystkim, co tu widziałeś i słyszałeś.
- Opis: Maryja do Juana Diego, Meksyk, 1531 rok.
- Źródło: Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe. 12 grudnia, brewiarz.pl
- Dziewica z Guadalupe, której metyskie oblicze wyraża jej macierzyństwo duchowe, ogarnia wszystkich Meksykanów.
- Autor: Jan Paweł II
- Źródło: Guadalupe. Wizerunek Matki Bożej jako wzór inkulturacji, franciszkanie.pl
- Dziewico z Guadalupe, Matko Ameryk, prosimy Cię za wszystkimi Biskupami, by wiedli wiernych ścieżkami żarliwego życia chrześcijańskiego, ścieżkami miłości i pokornej służby Bogu i duszom. Spójrz, jak wielkie jest żniwo i wstaw się u Pana, by głodem świętości napełnił cały Lud Boży i wzbudził liczne powołania: kapłanów i zakonników, mocnych w wierze i gorliwych rozdawców tajemnic Bożych. Daj naszym rodzinom tę łaskę, by kochały i szanowały poczynające się życie, z tą samą miłością, z jaką Ty w łonie Twoim poczęłaś życie Syna Bożego. Święta Dziewico, Maryjo, Matko Pięknej Miłości.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: fragment Modlitwy papieża Jana Pawła II do Matki Bożej.
- Źródło: Modlitwa papieża Jana Pawła II do Matki Bożej, miesiecznikegzorcysta.pl, 8 grudnia 2013.
- „Guadalupe — jak napisali biskupi Meksyku — naznaczyło początek ewangelizacji, której dynamika przeszła wszelkie oczekiwania. Orędzie Chrystusa, przekazane przez Jego Matkę, przenikało główne elementy kultury miejscowej, oczyszczało je i nadawało im ostateczny sens zbawczy” (14 maja 2002, n. 8). Tak więc Guadalupe i Juan Diego mają głębokie znaczenie dla Kościoła oraz misji i stanowią wzór ewangelizacji doskonale osadzonej w kulturze.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: podczas kanonizacji Juana Diego w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe, w mieście Meksyk w Meksyku, 31 lipca 2002.
- Źródło: Msza św. i kanonizacja bł. Juana Diego. 31 lipca 2002, opoka.org.pl, 30 grudnia 2002.
- Fakt, że nasze spotkanie odbywa się w miejscu duchowej obecności Naszej Pani z Gwadelupy, czczonej w Meksyku i w innych krajach jako Matka Kościoła w Ameryce Łacińskiej, jest dla mnie źródłem radości i nadziei. Niech Ona, „Gwiazda ewangelizacji”, prowadzi was w rozważaniach i w decyzjach. Niech przyniesie wam od swego Boskiego Syna odwagę proroków i ewangeliczną roztropność pasterzy, dalekowzroczność nauczycieli i pewność przewodników, siłę ducha w świadczeniu, pogodę, cierpliwość i łagodność ojców.
- Juan Diego! Juanito! Dokąd idziesz, Juanie, najmniejszy i najdroższy z moich dzieci?
- Opis: Maryja do Juana Diego, Meksyk, 9 grudnia 1531.
- Źródło: Objawienie Juana Diego, wiara.pl, 29 października 2002.
- Matka Tego, dzięki któremu istnieje życie.
- Opis: Matka Boża z Guadalupe objawiła się jako „Matka Tego, dzięki któremu istnieje życie”, co jest wyrazem używanym w starożytnych tradycjach Indiańskich sposobów na określenie Boga, Wszechmocnego Stworzyciela.
- Źródło: Przesłanie Matki Bożej z Guadalupe, guadalupe.opoka.org.pl
- Miałeś przeze mnie wiele kłopotów, idź więc w pokoju, aby odpocząć. Przyjdź tu jutro o świcie i wtedy dam ci znak, abyś przekazał go biskupowi.
- Opis: Maryja do Juana Diego, Meksyk, 9 grudnia 1531.
- Źródło: Objawienie Juana Diego, wiara.pl, 29 października 2002.
- Na modlitwie z Maryją, Matką naszego Pana i Nauczyciela – z Tobą. Matko nadziei, Matko z Gwadelupy.
- Na tym kontynencie brązowe oblicze Dziewicy z Gwadelupy było od początku symbolem inkulturacji ewangelizacji, której Ona była gwiazdą i przewodniczką. Dzięki Jej możnemu wstawiennictwu ewangelizacja będzie mogła przenikać do serc mężczyzn i kobiet Ameryki i nasycać ich kultury, przemieniając je od wewnątrz.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: Ecclesia in America 70., 1999.
- Źródło: Ecclesia in America, nauczaniejp2.pl
- Nasza Pani z Guadalupe.
- Opis: tytuł Matki Bożej z z Guadalupe.
- Źródło: bp Andrzej F. Dziuba, Sanktuarium w Guadalupe w posłudze ewangelizacyjnej Jana Pawła II, Salvatoris Mater 11/3, 255-282, s. 257, bazhum.muzhp.pl
- Nie bój się, mój synku, czyż nie jestem twoją Matką, która się tobą opiekuje? Twój wujek odzyska zdrowie. A teraz posyłam cię z moją misją. Wejdź na szczyt wzgórza i nazbieraj kwiatów, które tam rosną i przynieś je tutaj.
- Opis: Maryja do Juana Diego, Meksyk, 9 grudnia 1531.
- Źródło: Objawienie Juana Diego, wiara.pl, 29 października 2002.
- Nowej tożsamości meksykańskiej, głęboko związanej z Panną z Gwadelupy, której metyskie oblicze wyraża jej duchowe macierzyństwo, obejmujące wszystkich Meksykanów.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: podczas kanonizacji Juana Diego w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe, w mieście Meksyk w Meksyku, 31 lipca 2002.
- Źródło: Piąta pielgrzymka do Meksyku (2002), guadalupe.pl.
- Objawienie Maryi do tubylca Juana Diego na wzgórzu Tepeyac w 1531 roku miało decydujący wpływ na ewangelizację obu Ameryk. Wpływ ten dalece przekroczył granice Meksyku, rozszerzając się na cały kontynent(…). Konsekwentnie, nie tylko w Ameryce Środkowej i Południowej, ale także w Ameryce Północnej tak samo, gdzie Dziewica z Guadalupe jest czczona jako Królowa obu Ameryk.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: Ecclesia in America, 1999.
- Źródło: Przesłanie Matki Bożej z Guadalupe, guadalupe.opoka.org.pl
- Objawienie się Maryi na górze Tepeyac zapoczątkowało na prastarych ziemiach Azteków niezwykły ruch nawrócenia na chrześcijaństwo, który objął całą środkowo-południową Amerykę na chrześcijaństwo (…). Dlatego podczas mojej pierwszej pielgrzymki na ten kontynent wzywałem Panią z Guadalupe jako „Gwiazdę ewangelizacji” i „Matkę Kościoła Ameryki Łacińskiej”. Matka Boża z Guadalupe także dziś jest wielkim znakiem bliskości Chrystusa. Zachęca każdego człowieka do komunii z Nim (…). Dziś prosimy Ją, aby wskazała Kościołowi najwłaściwsze drogi ewangelizacji.
- Pani z Tepeyac, przemawiając do Indianina w jego ojczystym języku, daje Juanowi Diego i całemu jego ludowi do zrozumienia, że nie wszystko zostało całkowicie stracone, że w nowej religii mogą znaleźć swe miejsce wszystkie kultury i że również Indianie mogą zostać chrześcijanami i pracować dla królestwa Bożego.
- Opis: list biskupów meksykańskich o Matce Bożej z Guadalupe.
- Źródło: bp Andrzej F. Dziuba, Sanktuarium w Guadalupe w posłudze ewangelizacyjnej Jana Pawła II, Salvatoris Mater 11/3, 255-282, s. 260, bazhum.muzhp.pl
- Panno Wierna, Matko z Gwadelupy! Od Ciebie uczymy się poznawać zamiary Boga, Jego obietnice i Jego przymierze.
- Papież pragnie uklęknąć przed cudownym obrazem Matki Bożej z Gwadelupe, w Meksyku, aby prosić o Jej matczyną opiekę i Jej pomoc dla swojego posługiwania papieskiego; aby na nowo powiedzieć Jej, z mocą spotęgowaną przez nowe ogromne obowiązki: „Totus Tuus sum ego!”, i aby w Jej ręce złożyć przyszłość ewangelizacji w Ameryce Łacińskiej.
- Papież rozumie, odczuwa sercem te więzy, jakie łączą Ciebie z tym ludem i jakie łączą ten lud z Tobą. Ten lud, który w sposób tak serdeczne nazywa Ciebie „Morenita” (Czarnulka). Ten lud – a pośrednio cały ten olbrzymi kontynent – zachowuje duchową jedność, bo Ty jesteś mu Matką. Jedyną Matką, która swoją miłością stwarza, utrzymuje i zacieśnia bliskie związki między swoimi dziećmi. Ze szczególną wdzięcznością zostały przyjęte słowa: Bądź pozdrowiona, Matko Meksyku! Matko Ameryki Łacińskiej!
- Papieżowi pochodzącemu z kraju, gdzie Twoje obrazy, zwłaszcza zaś ten z Jasnej Góry, są także znakiem Twojej obecności w życiu narodu i w jego trudnej historii – szczególnie bliski jest ten znak Twojej obecności w życiu Ludu Bożego w Meksyku, w jego historii również niełatwej, a czasami wprost dramatycznej.
- Podobnie jak dwadzieścia lat temu przybywam dziś do Meksyku i z ogromną radością staję na tej błogosławionej ziemi, gdzie Maryja Panna z Guadalupe jest czczona jako umiłowana Matka. […] pragnę modlić się przed wizerunkiem Maryi zachowanym na płaszczu bł. Juana Diego. […] W myślach klękam już przed Czarną Madonną z Tepeyac, Królową Meksyku i Cesarzową Ameryki, i od tej chwili zawierzam Jej macierzyńskiej opiece los tego narodu i całego kontynentu. […] Niech Matka Boża z Guadalupe pomaga Meksykowi i Ameryce iść zgodnie tymi drogami pełnymi światłości, wiodącymi nieomylnie do celu.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: w 1999.
- Źródło: Andrzej F. Dziuba, Sanktuarium w Guadalupe w posłudze ewangelizacyjnej Jana Pawła II, Salvatoris Mater 11/3, 255-282, s. 273-274, bazhum.muzhp.pl
- Powierzamy to spotkanie opiece Matki Bożej, Dziewicy z Gwadelupy, którą lud meksykański darzy tak serdeczną miłością.
- Prowadzić Kościół w Ameryce (dziś), wyjednując wylanie Ducha Świętego, jak niegdyś uczyniła dla wczesnego Kościoła, tak teraz Nowa Ewangelizacja może dostarczać wspaniałych kwitnących owoców chrześcijańskiego życia.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: Ecclesia in America, 1999.
- Źródło: Przesłanie Matki Bożej z Guadalupe, guadalupe.opoka.org.pl
- Przybywam do was, niosąc w pamięci i w sercu obraz Najświętszej Maryi Panny z Gwadelupy, waszej Patronki, ku której żywicie synowską miłość, co mogłem stwierdzić nie tylko na miejscu w Jej sanktuarium, lecz także wędrując przez drogi i miasta Meksyku. Gdzie jest Meksykanin, tam jest Matka Boża z Guadalupe. Powiedział mi ktoś, że dziewięćdziesiąt sześć procent Meksykanów to katolicy, ale sto procent to guadalupańczycy.
- Słuchaj i zapamiętaj, synu mój najmniejszy, że niczym jest to, co cię przeraża i zasmuca. Niechaj nie trwoży się twoje serce; nie obawiaj się tej choroby ani żadnej innej choroby ni udręki. Czyż nie jestem tutaj ja, twoja Matka? Czyż nie stoisz w moim cieniu? Czy nie jestem twoim zdrowiem? Czyż nie trzymam cię na swoim łonie? (Nican Mopohua).
- Opis: objawienie Matki Bożej z Guadalupe do Juana Diego w Meksyku.
- Źródło: Andrzej F. Dziuba, Sanktuarium w Guadalupe w posłudze ewangelizacyjnej Jana Pawła II, Salvatoris Mater 11/3, 255-282, s. 268, bazhum.muzhp.pl
- (…) światło Ewangelii Chrystusa będzie świeciło na cały świat za pośrednictwem cudownego Wizerunku Jego Matki.
- Autor: papież Jan Paweł II
- Opis: w 1981.
- Źródło: Przesłanie Matki Bożej z Guadalupe, guadalupe.opoka.org.pl
- Święta Maryja z Guadalupe.
- Opis: tytuł Matki Bożej z Guadalupe.
- Źródło: Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe. 12 grudnia, brewiarz.pl
- Ta, która depcze głowę węża.
- Opis: tytuł Matki Bożej z Guadalupe.
- Źródło: Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe. 12 grudnia, brewiarz.pl
- Tej, która jest doskonałym wzorem kobiety, najlepszym przykładem życia poświęconego całkowicie Jej Synowi i Zbawicielowi, w głębokim i stale żywym duchu wiary, nadziei, pełnego miłości poświęcenia się nadprzyrodzonej misji.
- To jest obiecany znak, który przesyłam biskupowi. Kiedy go otrzyma, powinien zgodnie z moim pragnieniem wybudować w tym miejscu świątynię. Nie pokazuj nikomu kwiatów i nie opuszczaj końców ayate, dopóki nie znajdziesz się przed biskupem. Tym razem bądź pewny, że biskup uwierzy we wszystko, co mu powiesz.
- Opis: Maryja do Juana Diego, Meksyk, 9 grudnia 1531.
- Źródło: Objawienie Juana Diego, wiara.pl, 29 października 2002.
- Tobie ofiarujemy cały ten Lud Boży, Kościół w Meksyku i na całym kontynencie. Ofiarujemy go Tobie jako Twą własność.
- Umiłowany Juanie Diego Cuauhtlatoatzin! Wskazuj nam drogę prowadzącą do Czarnej Madonny z Tepeyac, aby nas przyjęła do swego Serca, gdyż Ona jest Matką kochającą i litościwą, która prowadzi do prawdziwego Boga. Amen.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: podczas kanonizacji Juana Diego w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe, w mieście Meksyk w Meksyku, 31 lipca 2002.
- Źródło: Msza św. i kanonizacja bł. Juana Diego. 31 lipca 2002, opoka.org.pl, 30 grudnia 2002.
- Wynagrodzę twój trud i wyrzeczenia, jakie poniesiesz, wykonując dzieło, które ci powierzyłam.
- Opis: Matka Boża z Guadalupe do Juana Diego.
- Źródło: Andrzej F. Dziuba, Sanktuarium w Guadalupe w posłudze ewangelizacyjnej Jana Pawła II, Salvatoris Mater 11/3, 255-282, s. 256., bazhum.muzhp.pl
- Zawsze Dziewica, Święta Maryja z Guadalupe.
- Opis: Maryja do Juana Diego, Meksyk, 9 grudnia 1531.
- Źródło: Objawienie Juana Diego, wiara.pl, 29 października 2002.
- Żadnemu narodowi [Bóg] tak nie uczynił.
- Autor: papież Benedykt XIV
- Opis: w Bulli, przyznając Matce Bożej z Guadalupe tytuł Patronki Meksyku, a rozważając cudowny obraz wyciśnięty na tilmie Juana Diego, zacytował słowa Psalmu 147.
- Źródło: Przesłanie Matki Bożej z Guadalupe, guadalupe.opoka.org.pl