Masakra w Ludlow

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Strajkujący górnicy z Ludlow

Masakra w Ludlow – atak przeprowadzony 20 kwietnia 1914 przez Gwardię Narodową i prywatną policję korporacyjną Johna Rockefellera na 1200 górników strajkujących od września 1913 do grudnia 1914 w Ludlow w stanie Kolorado. W wyniku masakry zginęło 26 górników i członków ich rodzin, a w trakcie całego strajku łącznie 66 osób.

 • Gdy górnicy rozpoczęli strajk, natychmiast usunięto ich z należących do korporacji domów w miasteczkach leżących nieopodal kopalni. Wspomagani przez Zjednoczonych Robotników Kopalń, rozbili namioty na okolicznych wzgórzach, by kontynuować strajki i pikiety. Funkcjonariusze agencji detektywistycznej Baldwin-Felts, wynajęci przez firmę Rockefellera, uzbrojeni w kartaczownice Gatlinga i karabiny, przypuszczali raz po raz ataki na miasteczko namiotowe. Rosła liczba ofiar wśród górników, lecz strajkujący nie poddawali się. Pewnego razu po ciężkiej strzelaninie udało im się odeprzeć atak pociągu pancernego; zdołali również nie dopuścić do pracy łamistrajków. Wydobycie w kopalniach ustało. Nie mogąc złamać oporu górników, gubernator Kolorado (którego pewien zarządca kopalń Rockefellera określił mianem „naszego małego kowboja-gubernatora”) wezwał na pomoc Gwardię Narodową, a Rockefellerowie dopłacili do żołdu gwardzistów.
  Górnicy byli początkowo przekonani, że Gwardia Narodowa przybyła, aby ich chronić, i powitali przybycie oddziałów flagami oraz entuzjastycznymi okrzykami. Niebawem jasne stało się jednak, że celem akcji jest rozbicie strajku.
  • Autor: Howard Zinn, Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś, tłum. Andrzej Wojtasik, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2016, s. 460.
 • Gdy ludzie o mentalności dzikusów dysponują najgroźniejszą bronią cywilizacji, trudno powiedzieć, jak dalece eskalować będzie wojna w Kolorado, o ile nie zostanie stłumiona siłą (…). Prezydent powinien odwrócić swą uwagę od Meksyku, aby użyć surowych środków w Kolorado.
  • Opis: fragment artykułu redakcyjnego w „The New York Times” z 14 kwietnia 1914, o górnikach strajkujących w Ludlow i okolicznych miasteczkach.
  • Źródło: Howard Zinn, Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś, tłum. Andrzej Wojtasik, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2016, s. 462.
 • Należąca do rodziny Rockefellerów spółka Colorado Fuel & Iron Corporation zatrudniała w kopalniach na południu stanu jedenaście tysięcy górników, w większości imigrantów z Grecji, Włoch i Serbii. Bezpośrednią przyczyną strajku było zabójstwo jednego z działaczy związkowych. Strajkujący protestowali przeciwko niskim płacom, niebezpiecznym warunkom pracy i feudalnym stosunkom panującym w górniczych miasteczkach, całkowicie kontrolowanych przez przedsiębiorstwa wydobywcze.
  • Autor: Howard Zinn, Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś, tłum. Andrzej Wojtasik, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2016, s. 460.
 • W Denver osiemdziesięciu dwóch żołnierzy z kompanii, która miała pojechać pociągiem pancernym do Ludlow, odmówiło wykonania rozkazu. Oświadczyli, że nie będą strzelać do kobiet i dzieci. Następnie wygwizdali i obrzucili obelgami trzystu pięćdziesięciu żołnierzy, którzy zdecydowali się wsiąść do pociągu.
  • Źródło: „The Denver Post”, 19 kwietnia 1914; cyt. za: Howard Zinn, Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś, tłum. Andrzej Wojtasik, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2016, s. 462.
 • W obozowisku mieszkało około tysiąca mężczyzn, kobiet i dzieci. Rankiem 20 kwietnia namioty ostrzelano z karabinów maszynowych. Górnicy odpowiedzieli ogniem. Jeden z przywódców strajku, Grek Lou Tikas, został zwabiony na wzgórza, rzekomo w celu omówienia warunków rozejmu, a następnie zastrzelony przez Gwardię Narodową. W tym czasie kobiety i dzieci zaczęły wykopywać doły pod namiotami, aby ukryć się przed trwającym wciąż ostrzałem. O zmierzchu gwardziści zeszli ze wzgórz z pochodniami i podpalili namioty. Rodziny górników salwowały się ucieczką na wzgórza. Podczas strzelaniny zginęło trzynaście osób.
  Następnego dnia (…) odkryto zwęglone i skręcone ciała jedenaściorga dzieci i dwóch kobiet.
  • Autor: Howard Zinn, Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś, tłum. Andrzej Wojtasik, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2016, s. 461.