Mark Knopfler

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Mark Knopfler (2006)

Mark Knopfler (ur. 1949) – brytyjski gitarzysta, kompozytor i wokalista znany przede wszystkim z gry w zespole Dire Straits i kariery solowej, pracował także jako dziennikarz i wykładowca.

  • Jestem strasznie leniwy. Instrumentu używam tylko do komponowania. I to w sposób bardzo podstawowy. Nie jestem dobrym gitarzystą. Nie żartuję, jedziesz do Argentyny i już na progu domu napotkasz wirtuozów.
  • Masz bardzo dużo czasu, aby nagrać pierwszą płytę, ale bardzo mało na drugą.
  • Moja pierwsza gitara musiała być czerwona tak jak instrument Marvina. Ale prawdziwy Stratocaster był za drogi. Ojciec nie mógł pozwolić sobie na taki wydatek. Dostałem Hofnera, europejską wersję Stratocastera. Spałem z nią, pierwszą noc na pewno, może i kilka następnych. Wtedy wyszkoliłem się w sztuce zasypiania z gitarą na stojąco. Grasz, grasz, palce ciągle obejmują gryf, jeszcze dotykasz strun, ale głowa już opada. Jestem gitarowym samoukiem, moim jedynym podręcznikiem była cienka książeczka z akordami. Teraz żałuję, że to cała moja edukacja, że nie udało się brać lekcji, studiować, ciągle myślę, czy nie podszkolić się trochę.
  • Płyta to nie tylko zestaw utworów. Także okładka. To zdjęcie [okłada płyty The Ragpicker’s Dream – przyp.] podsumowuje nie tylko większość piosenek, ono opisuje nasze zmagania, miłość, świadomość posiadania miejsca. Zobacz, jak często w naszym życiu jest to kuchnia. Tam można usiąść, nalać kieliszek wina, porozmawiać. Takie przypomnienie o najważniejszych rzeczach.