Przejdź do zawartości

Mark David Chapman

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Wejście do domu Dakota – miejsce, gdzie Lennon został zastrzelony

Mark David Chapman (ur. 1955) – Amerykanin, który 8 grudnia 1980 r. zastrzelił Johna Lennona, uznany za osobę niepoczytalną i niebezpieczną.

  • 8 grudnia 1980 zastrzeliłem Johna Lennona. Wcześniej tego samego wieczoru poprosiłem go o podpisanie płyty Double Fantasy. Podpisał ją, zamieszczając również datę: 1980. Umieściłem następnie tę płytę za budką ochroniarza, gdzie znaleziono ją po moim aresztowaniu. Przez lata bezskutecznie próbowałem ją odzyskać (pomagało mi w tym 2 prawników), w nadziei, że będę mógł wystawić ją na aukcję i zdobyte w ten sposób pieniądze przeznaczyć na cel charytatywny związany z dziećmi. Pomyślałem, że mogę zrobić chociaż tyle. Czy można w jakiś sposób oszacować wartość takiego przedmiotu? Kilka razy chciałem napisać w tej sprawie do jakiegoś handlarza (do głowy przychodził mi na przykład Charles Hamilton), ale nie zrobiłem tego. Wydaje mi się, że słuchając pana w radiu, zrozumiałem, że mogę panu ufać – bo tak w ogóle jestem raczej odludkiem. Czy można ocenić wartość takiej rzeczy? Czy może da się to zrobić tylko podczas aukcji? Proszę napisać mi, jak pan uważa.
    • Opis: z listu do eksperta memorabiliów z 10 kwietnia 1986; słowa Double Fantasy zostały przez Chapmana w liście podkreślone.
    • Źródło: Shaun Usher (zebr. i oprac.), Listy niezapomniane, tłum. Jakub Małecki, SQN, Kraków 2013, ISBN 9788379243327, s. 366.
  • Prosiłem szatana, by dał mi moc do zabicia Johna Lennona.
    • Źródło: ABC News 20/20, 4 grudnia 1992, cyt. za: Steve Russo, Zabawy z Szatanem, tłum. Robert Jankowski, Pojednanie, Lublin 1995, ISBN 8385646477, s. 21.

O Marku Davidzie Chapmanie[edytuj]

  • Biorąc pod uwagę fakt, że popełnił zabójstwo drugiego stopnia, a jego ofiarą był jeden z najbardziej znanych i uwielbianych ludzi na świecie, wątpliwe by członkowie komisji zagłosowali za jego zwolnieniem.
  • Jednak rozczarowanie idolem czasami prowadzi do poważnego dramatu. John Lennon zginął z ręki swojego fana Marka Chapmana, bo zawiódł jego oczekiwania. W pewnym momencie przestał żyć tak, jak to wyobrażał to sobie Chapman.